Wątpliwości ws. wyboru kandydatów do KRS. Odpowiedź marszałka Sejmu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odpowiedział na pisma Małgorzaty Gersdorf w sprawie kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Marszałek wskazał w nim, że w praktyce funkcjonowania Sejmu kluby parlamentarne korzystają z takich samych uprawnień jak kluby poselskie.

2018-03-23, 17:08

Wątpliwości ws. wyboru kandydatów do KRS. Odpowiedź marszałka Sejmu
Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W poniedziałek I prezes Sądy Najwyższego zwróciła się do marszałka Sejmu z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wskazywania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak zaznaczyła, zgodnie z ustawą o KRS, kandydatów do Rady może wskazywać wyłącznie klub poselski. Podkreśliła, że jak wynika z treści druku sejmowego, kandydaci do KRS zostali wskazani przez posłów klubu parlamentarnego PiS i posłów klubu poselskiego Kukiz'15.

Dodała, "że skoro przepisy ustawy o KRS, wymagają, aby wskazania kandydatów na członków Rady dokonywał klub poselski, to nie może tego dokonać ani koło poselskie ani klub parlamentarny". Zatem - zaznaczyła - pojawia się problem, czy klub parlamentarny PiS mógł dokonać skutecznego zgłoszenia dziewięciu kandydatów na sędziów KRS.

W liście marszałek Kuchciński przedstawił informację dotyczącą stosowania przepisów regulujących działalność klubów poselskich, szeroko ustosunkowując się do podniesionych wątpliwości. "W praktyce funkcjonowania Sejmu kluby parlamentarne korzystają z takich samych uprawnień jak kluby poselskie. Praktyka ta nie powstała w obecnej kadencji Sejmu, ale ukształtowana została w poprzednich kadencjach niezależnie od sprawującej władze partii i nie była kwestionowana ani przez opozycję, ani w doktrynie, ani w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego" - napisał marszałek. 

Kancelaria Sejmu udostępniła również Małgorzacie Gersdorf wszystkie dokumenty, o które wnioskowała. 

REKLAMA

7 marca zaczęła się kadencja wybranych przez Sejm piętnastu sędziów, nowych członków KRS. Do prawidłowego działania Rady niezbędne jest zwołanie jej pierwszego posiedzenia plenarnego. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf do dziś nie podała jednak takiego terminu. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej