Jacek Czaputowicz w Paryżu: porozumienie byłoby dobre dla UE
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska i Francja chcą rozwijać Unię Europejską. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem, Jean-Yvesem Le Drianem. Czaputowicz dodał, że spotkanie przebiegało w dobrej atmosferze. Podkreślił, że Polska i Francja chcą umocnić pozycję UE w świecie.
2018-04-05, 14:39
Posłuchaj
W Paryżu zakończyło się spotkanie szefów dyplomacji Polski i Francji - Jacka Czaputowicza i Jean-Yvesa Le Driana. Ministrowie przedyskutowali bieżące sprawy unijne, dwustronne i dotyczące odnowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
- Oba państwa dążą do tego, by umocnić pozycję UE w świecie, by rozwijać UE. Różnimy się czasami co do sposobów, jak to osiągnąć. Celem jest wspólna, silna Unia Europejska i - jak usłyszałem od mojego partnera - jedna UE, bez podziałów - powiedział Czaputowicz.
- Chcemy, żeby UE miała legitymację demokratyczną, była bliższa obywatelom. Występują tu pewne różnice - prezydent Francji Emmanuel Marcon wyszedł z ideą konferencji na ten temat. My nie jesteśmy temu przeciwni, ale uważamy, że źródłem legitymacji (UE) są parlamenty narodowe" - podkreślił Czaputowicz. Zaznaczył, że usłyszał od Le Driana "jasną deklarację, że Francja jest za jedną UE, za jednością Unii".
REKLAMA
"Francja obserwuje z nadzieją"
Czaputowicz mówił też, że powiedział swemu francuskiemu partnerowi o zmianach systemu sądownictwa w Polsce, podkreślając, że nie odbiegają one od standardów w innych państwach europejskich. - Poinformowałem też o rozmowach prowadzonych z Komisją Europejską, o planowanej wizycie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, o pewnych zmianach podjętych z inicjatywy parlamentarzystów - mówił. Dodał, że "Francja obserwuje ten proces z nadzieją, oczekuje też kompromisu, ale też wspiera KE".
Jak mówił Czaputowicz, ustalili z szefem francuskiej dyplomacji rozpoczęcie prac "nad napełnieniem treścią" polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. - W tym roku kończy się porozumienie na ten temat, chodzi o to, żeby je przedłużyć, rozwinąć i zawrzeć konkretne propozycje w różnych aspektach działalności politycznej, kulturalnej, naukowej, w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ.
Setna rocznica
Zaznaczył, że w tym roku w Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości, w tym samym czasie w Paryżu odbędą się uroczystości 100-lecia zakończenia pierwszej wojny światowej, a w przyszłym roku będzie obchodzony jubileusz nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Francją.
Jak podkreślił, będą to okazje do symbolicznego uczczenia bardzo dobrych historycznych stosunków między naszymi państwami.
REKLAMA
Dalsze plany
Następnie Czaputowicz spotka się z przedstawicielami polskich mediów w ambasadzie RP w Paryżu. Minister ma także wygłosić wykład we Francuskim Instytucie Spraw Międzynarodowych oraz spotkać się z zespołem Instytutu Literackiego Kultura - w latach 1947-2000 wydawcy paryskiej "Kultury", redagowanej przez Jerzego Giedroycia - w Maison-Laffitte.
W piątek rano Czaputowicz uda się do Madrytu, gdzie spotka się m.in. z szefem hiszpańskiego MSZ Alfonso Dastisem. Będzie to pierwsza wizyta bilateralna szefa polskiej dyplomacji w Hiszpanii od 2011 roku.
Trójkąt Weimarski
Swoją podróż do Paryża Czaputowicz zapowiedział na konferencji prasowej po marcowym expose w Sejmie. Powiedział wówczas, że tematem jego rozmowy z Le Drianem będzie m.in. "odnowienie działania" Trójkąta Weimarskiego.
Jak wtedy zaznaczył, Polska "razem z Niemcami" chce odnowy i intensyfikacji działalności Trójkąta. - Teraz należy oczekiwać na decyzję Paryża w tej sprawie, bowiem tam jest ośrodek decyzyjny i być może pewne wątpliwości - mówił szef polskiej dyplomacji. Jednocześnie wyraził przekonanie, że wspólnie ze swoim francuskim odpowiednikiem znajdą "dobrą podstawę" do odnowienia działania tego formatu.
Wolę zintensyfikowania współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego zadeklarowali wcześniej w Warszawie premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel. W podobnym tonie wypowiadał się też szef niemieckiego MSZ Heiko Maas, który przebywał z wizytą w Warszawie.
Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.
mg/fc
REKLAMA