MSZ: wypowiedź ministra w "Le Figaro" nie dot. mechanizmu przymusowej relokacji

Wypowiedź szefa MSZ Jacka Czaputowicza dla dziennika "Le Figaro" nie dotyczyła mechanizmu przymusowej relokacji obywateli państw trzecich, wypowiedź dotyczyła osób, dla których Polska była krajem pierwszego wjazdu do UE - oświadczył w środę resort spraw zagranicznych.

2018-04-11, 17:13

MSZ: wypowiedź ministra w "Le Figaro" nie dot. mechanizmu przymusowej relokacji

Czaputowicz w wywiadzie dla "Le Figaro" przed kilkoma dniami był pytany, czy kryzys migracyjny i podziały, jakie powoduje on w Europie, to groźba rozpadu Unii. Polski minister odpowiedział: "naszym zdaniem problem imigracji należy rozwiązać na miejscu, u źródła, pomagając takim krajom jak Liban w przyjęciu uciekinierów. Popierając turecki mechanizm ograniczenia strumieni migracyjnych. Działając w Libii i chroniąc granic Europy".

Powracający migranci

Szef MSZ przypomniał, że Polska przyjęła ponad milion Ukraińców, z których wielu przybyło z Donbasu. "Ponadto przyjęliśmy 2700 migrantów przysłanych przez Europę Zachodnią, ale oni nie chcą zostać w Polsce, gdzie stopa życiowa jest zbyt niska" - powiedział.

MSZ w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze podkreśliło, że wypowiedź szefa resortu dla "Le Figaro" nie dotyczyła mechanizmu przymusowej relokacji obywateli państw trzecich, a Polska konsekwentnie sprzeciwia się temu rozwiązaniu.

"Wypowiedź szefa MSZ dotyczy osób, dla których Polska była krajem pierwszego wjazdu do UE i które złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w innym państwie unijnym" - podał resort.

MSZ wyjaśniło, że takie osoby są zawracane do państwa pierwszego wjazdu, w tym przypadku do Polski w celu rozpatrzenia wniosku azylowego. "Jest to związane z położeniem geograficznym naszego kraju (graniczne państwo strefy Schnegen) i traktowaniem przez obywateli państw trzecich terytorium RP jako strefy tranzytowej do innych państw UE" - podało MSZ.

"Oprócz składanych w sposób regularny wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy, Polska przyjmuje dodatkowo znaczącą liczbę wniosków w ramach postępowań dublińskich, przy czym nasz kraj prezentuje bardzo duży odsetek uznawania zasadności takich wniosków" - podkreśliło MSZ. Resort podał, że od 2015 r. do końca 2017 r. "przeprowadzono efektywne transfery ok. 3,7 tys. osób".

Rozporządzenie Dublin III

Ministerstwo podkreśliło, że szef MSZ mówił o zobowiązaniach realizowanych przez Polskę w związku z rozporządzeniem Dublin III, a procedury dublińskie wynikają z członkostwa Polski w układzie Schengen.

"Istotą sfery Schengen jest traktowanie terytoriów wszystkich państw członkowskich jako jednolitego obszaru, w który panuje swoboda przemieszczania się osób. Polska jako kraj posiadający zewnętrzną granicę UE w prawidłowy sposób realizuje swoje zobowiązania z tym związane" - napisał MSZ.

Rozporządzenie Dublin III określa kryteria i mechanizmy ustalania państwa członkowskiego UE odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony w Unii Europejskiej.

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej