Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięły udział w uroczystościach rocznicy wyzwolenia obozu

Byłe więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego udały się na miejsce uroczystości wraz z rodzinami, przedstawicielami instytucji upamiętniającymi martyrologię Polaków w czasie II wojny światowej oraz młodzieżą. Na miejscu m.in. złożyły kwiaty w szczelinie, gdzie rozstrzeliwano więźniarki, przy krematorium oraz przy tzw. murze narodów. Ravensbrück był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet na terenie III Rzeszy.

2018-04-21, 12:00

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięły udział w uroczystościach rocznicy wyzwolenia obozu
Więźniarki przy pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym, usytuowanym w wiosce Ravensbrück, niedaleko miejscowości Fürstenberg w Brandenburgii, w Niemczech. Foto: Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0

Posłuchaj

Polki złożą kwiaty w KL Ravensbrück (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Ravensbruck - kobiety 510x280
Ravensbrück - hitlerowskie piekło kobiet

- Spotykaliśmy się z takimi sytuacjami, że padały pytania: "Czy w tym obozie były więzione Polki?". W związku z tym robimy wszystko, by zachować tę pamięć - mówiła Hanna Nowakowska, członkini Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück.

Przedstawicielka fundacji Ja Kobieta zaznaczyła, że wraz z grupą innych osób dokłada wszelkich starań, by informować polskie społeczeństwa na temat bestialstwa, którego w Ravensbrück dopuszczali się żołnierze III Rzeszy.

- Robimy wszystko, żeby informacja o tym, że tutaj były Polki, tutaj ginęły, tutaj w jeziorze utopione są ich prochy, że były rozstrzeliwane w szczelinie, że były królikami doświadczalnymi, żeby polskie społeczeństwo o tym wiedziało - tłumaczyła.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

REKLAMA

73 lata temu skończyło się piekło

Prof. Wanda Półtawska, była więźniarka obozu koncentracyjnego, opowiedziała nam o dniu, w którym na terenie obozu rozpoczęto przeprowadzanie eksperymentów medycznych.

- To był jedyny dzień, kiedy się bałam. Zamiast do "przesmyku śmierci" poprowadzono nas w stronę "szpitala". Zabrali jedną dziewczynę na salę operacyjną, wróciła z nogami w gipsie. Tak zaczęły się eksperymenty medyczne na młodych, zdrowych dziewczętach - wspominała Półtawska w rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia.

30 kwietnia 1945 roku wojska Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich wyzwoliły obóz. W tamtym momencie na jego terenie znajdowało się ok. 2 tys. chorych osób. 

Główne uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów Ravensbrück i Sachsenhausen odbędą się w niedzielę. Wezmą w nich udział między innymi: pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował wiceprezes Krzysztof Szwagrzyk.

REKLAMA

kpln

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej