Premier: KE dostrzega pozytywne zmiany w wymiarze sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w rozmowie z szefem Komisji Europejskiej wykazał, iż polskie rozwiązania w zakresie reformy wymiaru sprawiedliwości wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji. Szef rządu spotkał się z Jean-Claudem Junckerem w Sofii przy okazji szczytu Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Politycy rozmawiali dwukrotnie - wczoraj i dziś. Premier przekonywał na konferencji prasowej, że jego argumenty zostały zrozumiane.

2018-05-17, 17:49

Premier: KE dostrzega pozytywne zmiany w wymiarze sprawiedliwości

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach z KE (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Cieszę się, że dostrzegane są te pozytywne zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które wprowadziliśmy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem niezawisłość całego aparatu sądowego została znacząco podniesiona.

Szef rządu podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Bałkany Zachodnie w Sofii powiedział, że odbył w czwartek kolejną rozmowę z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem, która dotyczyła m.in. reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Dodał, że w rozmowie z szefem KE zaznaczył, że poprzez rozwiązania, które niedługo wejdą w życie, Polska pokazała znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom Komisji przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reformy wymiaru sprawiedliwości.

- Poprzez przedłożone przez parlamentarzystów propozycje, skonsultowane z KE, pokazaliśmy znaczące wyjście naprzeciw oczekiwaniom KE, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości reform wymiaru sprawiedliwości - podkreślił.

REKLAMA

Powiedziałem, że my poprzez wdrożenie pewnych nowych zasad, które nie istniały wcześniej, mianowicie losowa dystrybucja spraw przez prezesów sądów wśród sędziów danego sądu i zakaz przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami, znacząco podnieśliśmy niezawisłość całego aparatu sądowego - oświadczył premier.

Morawiecki wyraził też zadowolenie z faktu, iż Komisja Europejska dostrzega pozytywne zmiany wprowadzone w polskim sądownictwie. = Cieszę się, że dostrzegane są pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, które zaprezentowaliśmy Komisji Europejskiej - podkreślił.

Mateusz Morawiecki i Jean-Claude Juncker umówili się, że dialog Brukseli z Warszawą będzie kontynuowany - tak, by doprowadzić do zakończenia procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu. Wczoraj Jean-Claude Juncker, pytany przez Polskie Radio, wyraził nadzieję, że uda się doprowadzić do kompromisu do końca czerwca, bądź do początku lipca. Komisja domaga się dalszych zmian w ustawach sądowych, bo uważa, że nie ma gwarancji niezależności sądownictwa.

O Bałkanach

UE jest podzielona ws. rozszerzenia Bałkanów Zachodnich; Polska jest wśród krajów, które przekonują, że lepiej wyciągnąć dłoń do tych niewielkich państw, a plusy z ich przyjęcia do Unii zdecydowanie przewyższają ryzyka - powiedział Mateusz Morawiecki

REKLAMA

- Starałem się podczas mojej wypowiedzi na sesji plenarnej, żeby wybrzmiało to, jak ważne jest od strony strategicznej, geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa w zakresie migracji właśnie to, żebyśmy do takiego procesu przystąpili (rozmów przedakcesyjnych - PAP), ale prawdą jest to, że są państwa, które pokazują na to, że najpierw musi być postęp dokonany w niektórych tematach - typu walka z przestępczością zorganizowaną, walka z korupcją - a dopiero potem możemy wejść w formalny proces negocjacji przedakcesyjnych - mówił Morawiecki.

Z kolei państwa, do których należy Polska - jak relacjonował premier - przekonują, że "lepiej wyciągnąć pomocną dłoń" do niewielkich państw Bałkanów Zachodnich, po których z punktu widzenia budżetu UE czy zarządzania legislacją nie należy się spodziewać nic złego.

- Niektórzy niestety się spodziewają, że to będzie dodatkowa komplikacja, utrudnienie; zawsze jest komplikacja, utrudnienie, ale plusy zdecydowanie przewyższają te ryzyka i dlatego Polska reprezentuje takie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie i dlatego będziemy przekonywać naszych partnerów, aby kraje zachodnich Bałkanów dopełniły niejako od strony południowej Europy obraz całej UE - zapowiedział.

REKLAMA

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej