Kuchciński: musimy akcentować brak zgody na przeniesienie środków UE z Europy Wsch.
- Polska i Czechy powinny bardzo mocno zaakcentować brak zgody na przeniesienie unijnych funduszy z Europy Wschodniej do Południowej; to się odbędzie kosztem naszych państw i Grupy Wyszehradzkiej - oświadczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Marszałek przebywa od środy z wizytą w Pradze. W czwartek spotkał się z szefem Izby Poselskiej Radkiem Vondraczkiem.
2018-05-24, 14:26
Na wspólnej konferencji prasowej politycy poinformowali, że podczas spotkania poruszony został m.in. temat budżetu UE. Marek Kuchciński wskazał, że z Vondraczkiem zgodzili się, iż w pierwszej kolejności Polska i Czechy powinny zająć się utrzymaniem unijnego budżetu w odniesieniu do polityki spójności i do Wspólnej Polityki Rolnej. Marszałek oświadczył też, że oba kraje "powinny bardzo mocno zaakcentować brak zgody na zmianę strumienia pieniędzy UE płynącego w stronę Europy Wschodniej na Europę Południową". - Takie plany są - dodał.
- Uważam, że tutaj nie powinniśmy się zgodzić, żeby ten wymiar południowy uzyskiwał większe środki w przyszłej perspektywie finansowej od wymiaru wschodniego. To się odbędzie kosztem naszych państw, państw Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej - podkreślił Marek Kuchciński. Z kolei zdaniem Vondraczka, wypłata unijnych funduszy nie powinna być łączona m.in. z kwestią praworządności w państwach członkowskich. - Uważamy, że warunkowanie wypłat unijnych funduszy nie powinno być wiązane z innymi sprawami. Nie przyjmujemy tego pozytywnie i nie witamy tego z otwartymi rękami; mamy do tego zastrzeżenia - oświadczył.
Według przewodniczącego Izby Poselskiej, Grupa Wyszehradzka powinna wypracować wspólne stanowisko wobec budżetu UE. - Zawsze dobrze mieć wspólny pogląd - zaznaczył. Vondraczek ocenił też, że posłowie z polskich i czeskich komisji parlamentarnych - budżetowej i gospodarki - powinni wypracować wspólne stanowisko w kwestii budżetu. Kuchciński oświadczył, że podziela poglądy czeskiego polityka.
Marszałek polskiego Sejmu poinformował ponadto, że z Vondraczkiem zgodzili się podczas rozmów, iż należy wzmocnić rolę parlamentów narodowych w procesie legislacyjnym w Unii. Razem stwierdzili również, że należy usprawnić sam proces unijnej legislacji. Politycy rozmawiali też o Brexicie, problemie migracji oraz o zwiększaniu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Kuchciński zaznaczył, że Polska i Czechy widzą potrzebę wzmocnienia współpracy bilateralnej. Poinformował, że najbliższe spotkanie grup parlamentarnych przyjaźni polsko-czeskiej odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu na Śląsku; głównym tematem rozmów ma być problem zanieczyszczenia powietrza.
REKLAMA
Marszałek Sejmu w czwartek spotkał się jeszcze z przewodniczącym czeskiego Senatu Milanem Sztiechem oraz z arcybiskupem Pragi kardynałem Dominikiem Duką. Kuchciński złożył również kwiaty przed pomnikiem Tomasza G. Masaryka oraz w Archikatedrze Świętych Wita, Wacława i Wojciecha - na grobie kardynała Josefa Berana oraz na grobie św. Wojciecha. Marszałek Kuchciński rozmawiał na dziedzińcu zamkowym z młodzieżą ze szkoły podstawowej w Suwałkach, a także ze szkoły z Wolsztyna.
Podczas pierwszego dnia wizyty w Pradze, Kuchciński spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem. Politycy rozmawiali m.in. o konieczności prezentowania wspólnego stanowiska Polski i Czech w Unii Europejskiej oraz o kryzysie migracyjnym. Marszałek i premier Czech zgodzili się także, że należy zacieśniać stosunki międzyparlamentarne obu krajów.
rr
REKLAMA