Premier: polska gospodarka w coraz mniejszym stopniu będzie zależała od środków z UE

Polska gospodarka w coraz mniejszym stopniu będzie zależała od środków z Unii Europejskiej - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział jednak bardzo twardą walkę o fundusze strukturalne w UE i fundusze na wspólną politykę rolną.

2018-05-26, 10:45

Premier: polska gospodarka w coraz mniejszym stopniu będzie zależała od środków z UE
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Rafał Guz

Premier odniósł się do pytania o ewentualnie mniejsze pieniądze dla Polski z przyszłego budżetu UE. - Mamy błędne wyobrażenie, że nasza gospodarka zależy od środków unijnych - powiedział. Ocenił, że polska gospodarka "w coraz mniejszym stopniu będzie zależała od środków unijnych".

Dodał, że na skutek ogromnych zapóźnień III RP i PRL brakuje nam infrastruktury. - I dlatego my będziemy bardzo twardo walczyć o fundusze strukturalne w Unii Europejskiej i o fundusze na wspólną politykę rolną - zapowiedział.

Negocjacje budżetowe

Przypomniał, że w piątek spotkał się z premier Rumunii Vioricą Dancilą. - Podkreśliłem, że Polska organizuje i koordynuje wszelkie działania związane z polityką spójności, czyli polityką związaną z funduszami unijnymi. Na pewno twardo będziemy stawiać nasze interesy, bronić naszych interesów i wygramy tutaj - podkreślił.

Na początku maja Komisja Europejska przedstawiła projekt wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro.

Z informacji podanych przez KE wynika, że w wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027 przewidziano wynoszące około 7 proc. cięcia w polityce spójności i około 5 proc. - cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR). Ponadto polityka spójności ma odgrywać ważniejszą rolę we wspieraniu reform strukturalnych i długoterminowej integracji migrantów.

Propozycja wieloletniego budżetu zakłada zwiększenie składek narodowych. W przypadku zobowiązań mają one wynieść w sumie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE, a w przypadku płatności - 1,08 proc. DNB.

Z obliczeń resortu inwestycji i rozwoju wynika, że w przypadku Polityki Spójności Polska może dostać nie o 7 proc., ale o 10 proc. mniej. Natomiast jeśli chodzi o WPR to środki dla Polski mogą zostać zmniejszone o 15 proc., a nie, o 5 proc.

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej