Rozpoczęło się posiedzenie plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz marszałków Sejmu i Senatu podczas poniedziałkowego posiedzenia plenarnego zakończą trwające od piątku w Warszawie Zgromadzenie Parlamentarne NATO.

2018-05-28, 06:42

Rozpoczęło się posiedzenie plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Posłuchaj

Odbywające się przez weekend debaty o globalnym bezpieczeństwie zwieńczy posiedzenie plenarne, podczas którego głos zabiorą między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Poniedziałkowa debata będzie dotyczyła projektu deklaracji o zapewnieniu jedności i wiarygodności NATO, która ma zostać zatwierdzona na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli. Głos podczas posiedzenia zabierze również przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz przewodniczący polskiej delegacji do ZP NATO Marek Opioła (PiS).

Zgromadzenie Parlamentarne

Wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów, rozpoczęła się w piątek. Jak mówił wówczas dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, był to dzień zarezerwowany na spotkania nieformalne delegatów, odbywające się bez udziału mediów.

W sobotę odbyły się debaty w ramach: Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa (CDS), Komisji Politycznej (PC) oraz Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa, podczas której wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk mówił o polskiej perspektywie i polskich priorytetach w kwestii przyszłości UE w związku z Brexitem. Z kolei w ramach Komisji Politycznej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przedstawił priorytety polskiej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa.

W sobotę zostały omówione też projekty raportów dotyczących m.in. sytuacji na południu Europy, bezpieczeństwa Bałkanów Zachodnich oraz wyzwań dla światowego bezpieczeństwa oraz NATO związanych z działaniami Korei Północnej.

Z kolei w ramach niedzielnych obrad Zgromadzenia Parlamentarnego odbyło się m.in. posiedzenie Komisji Obrony i Bezpieczeństwa; przemówienie nt. roli NATO w odpowiedzi na wyzwania stojące przed sojusznikami wygłosił w jego trakcie szef MON Mariusz Błaszczak. 

"Rosyjskie Cyber-Ingerencje"

Tego samego dnia obradowała też Komisja Nauki i Technologii, która zapoznała się m.in. z projektem raportu generalnego pt. "Rosyjskie Cyber-Ingerencje w Wybory i Referenda w Państwach Sojuszu", a także projektem raportu Podkomisji Trendów Technologii i Bezpieczeństwa o tym "Jak Terroryści Używają Szyfrowania Komunikatów, Ukrytej Sieci i Kryptowalut"

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO składa się z 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej