Msza święta zainaugurowała centralne obchody Bożego Ciała w Warszawie

Centralne warszawskie obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Bożego Ciała) rozpoczęły się w czwartek mszą św. odprawioną pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Bezpośrednio po Eucharystii z archikatedry wyruszy uroczysta procesja do czterech ołtarzy polowych.

2018-05-31, 11:17

Msza święta zainaugurowała centralne obchody Bożego Ciała w Warszawie

Posłuchaj

Dziś Boże Ciało. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed rozpoczęciem uroczystości Bożego Ciała kardynał Nycz powiedział: "Rozpoczynamy modlitwą w intencji naszego miasta, w intencji naszej ojczyzny, naszej archidiecezji i wyznaniem naszej wiary w to, że Jezus Chrystus jest prawdziwie ukryty w Najświętszym Sakramencie dla nas i dla naszego zbawienia".

Tegoroczna procesja przechodzić będzie ulicą Świętojańską, przez Plac Zamkowy, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską, na Plac Piłsudskiego. Tradycyjnie zatrzyma się przy czterech ołtarzach.

W tym roku, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski wystrój ołtarzy będzie nawiązuje do obrazu jednego z najwybitniejszych polskich malarzy religijnych XX wieku Jana Henryka Rosena pt. „Polonia Mater Sanctorum”. Obraz ten został namalowany w 1936 roku na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, a obecnie znajduje się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kolejne ołtarze na trasie procesji w sposób symboliczny ukazują cztery drogi do wolności i reprezentują wybitne postacie Kościoła, świata kultury i sztuki, wojska a jednocześnie różne ziemie dawnej Rzeczpospolitej.

REKLAMA

Pierwszy z ołtarzy zbudowali studenci z duszpasterstwa akademickiego św. Anny, drugi – rzemieślnicy z Cechu Rzemiosł, trzeci – nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i czwarty - Wojsko Polskie.

Orszak procesyjny przejdzie ul. Świętojańską na Plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na Plac Piłsudskiego. Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej.

Z archikatedry do pierwszego ołtarza monstrancję z Najświętszym Sakramentem poniesie bp Piotr Jarecki, następnie - do drugiego ołtarza bp Rafał Markowski, do trzeciego ołtarza bp Michał Janocha, do czwartego ołtarza biskup polowy Józef Guzdek.

Przy czwartym ołtarzu kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne “Te Deum”, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nastąpi zakończenie procesji.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej