more_horiz
Wiadomości

Główna nagroda podzielona na trzy osoby. Konkurs Polskiego Radia i ZAiKS-u rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 18:27
Iwona Kmiecik, Tadeusz Olchowski oraz Małgorzata Markiewicz odebrali we wtorek w Warszawie nagrody w konkursie "Piosenka na 100". Nagrodzeni otrzymali po 30 tys. zł. Konkurs to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Polskiego Radia. 
Audio

Konkurs został zorganizowany z okazji 100-lecia istnienia ZAiKS-u, a jego ideą jest jak najszersza popularyzacja dorobku współczesnych polskich twórców. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie ZAiKS-u w Warszawie. 

W kategorii najlepsza kompozycja nagrodę otrzymała Iwona Kmiecik za warstwę muzyczną piosenki pt. "Ziemia Księżyc" (muz. Iwona Kmiecik, sł. Piotr Trysła, wyk. IVO Kmiecik). 

Za najlepszy tekst nagrodę otrzymał Tadeusz Olchowski za warstwę słowną piosenki pt. "Janusze" (muz, sł. i wyk. Tadeusz Olchowski). 

Nagrodę w kategorii najlepsze wykonanie przyznano Małgorzacie Markiewicz za interpretację utworu pt. "Niebywałe" (muz. i wyk. Małgorzata Markiewicz, sł. Patryk Kienast). 

Podium zostało wypełnione

- Polskie Radio towarzyszy mi od wczesnych lat, ponieważ w wieku 13 lat, kiedy zwyciężyłam w finale "Szansy na sukces" i wystąpiłam dzięki temu w Opolu na Debiutach. Dostałam też nagrodę Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej". Od tego czasu jestem też podopieczną Polskiego Radia - zaznaczyła Markiewicz. 

Olchowski powiedział PAP, że nagroda jest dla niego ogromnym wyróżnieniem. Mówiąc o powodach zgłoszenia się do konkursu "Piosenka na 100" zaznaczył, że nagroda nie była dla niego ani zachętą, ani inspiracją.

- Pomyślałem sobie, że jest fajna i niestety dosyć rzadka okazja, żeby ktoś posłuchał co grają, śpiewają ludzie tacy jak ja. Nie chodzi tylko o mnie, w Polsce jest masa młodszych utalentowanych osób, które nie bardzo mają siłę przebicia, żeby dotrzeć do słuchaczy, bo po drodze jest parę trudności - podkreślił.

Kmiecik, która otrzymała nagrodę za najlepszą kompozycję, wyznała, że konkurs jest dla niej szansą, żeby pokazać się szerszej publiczności.

- Może też okaże się, że ktoś poprosi mnie o skomponowanie czegoś dla niego, także to jest ważne też z tego względu - dodała. 

Ogromny wybór

Przewodniczący kapituły konkursu Bogdan Olewicz powiedział, że w konkursie znalazło się 1100 utworów. Dodał, że w trakcie przesłuchiwania piosenek "można było spróbować zdobyć się na jakiś osąd, jak wygląda polska piosenka Anno Domini 2018 i tu tak wesoło nie było".

- Z tych 1100 utworów kapituła pochyliła się nad 50-oma - zaznaczył.

Dodał, że jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że konkurs był zakreślony bardzo szeroko i nie było myśli przewodniej w regulaminie.

- Nie było określenia gatunku, nie było nawet takiej wytycznej, żeby to była piosenka, która nadaje się na antenę radiową - nie. Po prostu chcieliśmy zobaczyć co zostało stworzone - podkreślił Olewicz.

Przyznał, że jego zainteresowanie i podziw w jakimś stopniu wzbudził utwór, jego zdaniem, nagrany przez księdza, który "rapował ewangelię i stukał jakąś łyżeczką w kielich mszalny do rytmu". 

Pula do podziału

Przewodniczący kapituły zaznaczył, że jury nie znalazło utworu, w którym wszystkie elementy - warstwa kompozycyjna, muzyczna, tekstowa oraz wykonanie byłyby "na szóstkę", wobec tego nagroda 100 tys. zł (brutto) została podzielona na trzy kategorie.

Olewicz dodał, że na początku grudnia 2018 r. zostanie zorganizowany koncert, w trakcie którego będzie można usłyszeć więcej laureatów konkursu "Piosenka na 100". 

W kapitule konkursu zasiedli: producent muzyczny i autor piosenek m.in. zespołu Perfect Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz, kierownik Redakcji Muzycznej Trójki Piotr Metz, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke – kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Jedynki. 

W trakcie uroczystości członkowie kapituły konkursu zostali uhonorowani Medalem 100-lecia ZAiKS.

Więcej na temat konkursu "Piosenka na 100" można przeczytać w poświęconym mu serwisie specjalnym Polskiego Radia >>>

kpln


Zobacz także

Zobacz także