Kolejna instytucja będzie współprowadzona przez resort kultury. Podpisano umowę

2018-06-29, 14:39

Kolejna instytucja będzie współprowadzona przez resort kultury. Podpisano umowę
Uroczyste podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Foto: PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowę o współprowadzeniu Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. W tym roku instytucja otrzyma pół miliona złotych wsparcia. W następnym milion. To 48. instytucja, która będzie współprowadzona przez resort kultury.

Posłuchaj

Piotr Gliński mówi, że jeżeli środowiska lokalne są aktywne i dobrze prowadzą instytucje, to polityka ze szczebla centralnego ma obowiązek szczególnie wspierać te instytucje (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówi, że jeżeli środowiska lokalne są aktywne i dobrze prowadzą instytucje, to polityk ze szczebla centralnego ma obowiązek szczególnie wspierać te instytucje.

- Musimy dbać o to, żeby wszystkie regiony, wszystkie społeczności lokalne miały podobną możliwość dostępu do oferty kulturalnej - mówi minister. I dodaje, że dzięki wsparciu Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego będzie się mogło rozwijać, będzie bardziej nowoczesne i w większym stopniu włączone w sieć instytucji kultury.

Dyrektor muzeum Andrzej Kirmiel podkreślał, że dzięki zawartej dzisiaj umowie uda się przywrócić pamięć o ponad tysiącletniej historii Międzyrzecza i jego silnych związkach z kulturą polską. - Już na przełomie IX i X wieku działy się tam rzeczy ważne z punktu widzenia państwa wczesnopiastowskiego - wyjaśnia dyrektor.

Pierwsza wzmianka o Międzyrzeczu pochodzi z 996 roku, kiedy św. Wojciech zakłada pierwszy na ziemiach polskich benedyktyński klasztor misyjny, a zakonnicy, którzy ponieśli tam śmierć w 1003 roku zostali uznani pierwszymi męczennikami Polski.

Ziemia międzyrzecka do II rozbioru Polski była najbardziej wysuniętą na zachód częścią Polski - pomiędzy Brandenburgią, a Śląskiem. Za czasów Kazimierza wielkiego w XIV wieku wybudowano tam ceglaną fortecę, która miała strzec zachodniej rubieży państwa. Po przyjęciu przez Polskę chrztu miejsce leżało też przy głównej drodze łączącej Wielkopolskę z Zachodem.

W skład kompleksu muzealnego wchodzą: zamek piastowski z XIV-XVI wieku, budynki z XVIII wieku - oficyna dworska, siedziba dawnego starostwa, budynek karczmy dworskiej oraz dom bramny - odtworzony budynek wzorowany na pierwotnym z XVIII wieku.

Dyrektor Muzeum mówi, że środki z ministerstwa zostaną przeznaczone na inwestycje.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej