Premier w Rzeszowie: zrobimy wszystko, by zwiększyć dostępność do usług rehabilitacyjnych
- Zrobimy wszystko, żeby nasze placówki były coraz bardziej dostępne na różnego rodzaju usługi rehabilitacyjne - zadeklarował w sobotę w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest przygotowany do finansowania tych świadczeń.
2018-06-30, 14:55
1 lipca wchodzi w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dzięki jej przepisom osoby takie będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, z usług farmaceutycznych w aptekach i ze świadczeń rehabilitacji leczniczej zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Świadczenia rehabilitacji leczniczej, udzielane w ramach umowy z NFZ, będą nielimitowane.
Premier został na sobotniej konferencji prasowej w Rzeszowie zapytany, czy rząd przewiduje nowelizację ustawy tak, by wsparcie objęło także osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia. (Uchwalona wiosną ustawa przewiduje gradację niepełnosprawności poprzez określenie jej stopni: lekkiego, umiarkowanego i znacznego. Przepisy stanowią, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane jest dla tych, którzy ukończyli 16 lat).
Morawiecki przypomniał, że celem nowych przepisów jest zwiększenie dostępności wszystkich usług rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.
NFZ gotowy do sfinansowania świadczeń
- (Ustawa) jest częścią naszego dużego, szeroko rozumianego programu "Dostępność Plus" i my zrobimy wszystko, żeby nasze placówki były tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, coraz bardziej dostępne na różnego rodzaju usługi rehabilitacyjne - zadeklarował szef rządu.
Zapewnił, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest przygotowany do sfinansowania tych świadczeń, a obecnie trwa proces ich kontraktowania przez poszczególne placówki. - To jest cały czas teraz robione właśnie przez NFZ tak, żeby ta dostępność była również dla tych osób właśnie np. z niepełnosprawnościami od urodzenia do 16. roku życia, czy starszych, żeby była w najszerszym możliwym stopniu, a na pewno wyższa, lepsza, w sposób mierzalny, zauważalny, niż to było do tej pory - podkreślił.
Zmiany w ustawie wprowadzającej szczególne wsparcie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności zapowiedział kilka dni temu w rozmowie z PAP wiceszef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS). Jak mówił, PiS dostrzega potrzebę zapisania regulacji dotyczących dzieci do 16. roku życia. Według Latosa nowelizacja może zostać uchwalone już w lipcu.
koz