Sejm wybrał członków komisji śledczej ds. VAT. Pierwsze przesłuchania możliwe już w sierpniu

Komisja ma zbadać, dlaczego wpływy z tego podatku między grudniem 2007 a listopadem 2015 roku były niższe niż spodziewane. Za składem komisji głosowało 413 posłów. 2 było przeciw a 4 wstrzymało się od głosu. 

2018-07-20, 20:45

Sejm wybrał członków komisji śledczej ds. VAT. Pierwsze przesłuchania możliwe już w sierpniu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odczytuje wyniki głosowania nad powołaniem komisji śledczej ws. VAT (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komisja będzie pracować w 9-osobowym składzie: pięciu przedstawicieli PiS i po jednym z pozostałych klubów. Klub PiS-u będą reprezentować Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek i Andrzej Matusiewicz. Platforma Obywatelska zgłosiła posła Zbigniewa Konwińskiego. Nowoczesną ma reprezentować Mirosław Pampuch, a klub Polskiego Stronnictwa Ludowego - Unii Europejskich Demokratów zdecydował, że ugrupowanie będzie reprezentować Genowefa Tokarska. Z kolei Marek Jakubiak będzie przedstawicielem ugrupowania Kukiz15.

W Sejmie odbyło się już pierwsze organizacyjne posiedzenie komisji. Marcin Horała z PiS został jej przewodniczącym, a Kazimierz Smoliński z PiS oraz Marek Jakubiak z Kukiz 15 zostali wiceprzewodniczącymi. Pierwsze robocze spotkanie komisji odbędzie się we wtorek o godzinie 11. Podczas niego komisja ma wystąpić o dostęp do dokumentów, które mogą być potrzebne podczas prac. Wśród nich będą z pewnością dokumenty z Ministerstwa Finansów, organów ścigania czy Najwyższej Izby Kontroli.

- Przed komisją śledczą ds. VAT staną m.in. byli ministrowie finansów: Jan Vincent Rostowski i Mateusz Szczurek, a także b. szefowie służb skarbowych i odpowiedzialnych za walkę z przestępczością gospodarczą w czasach rządów PO-PSL - zapowiedział szef komisji Marcin Horała

Przesłuchania mogą rozpocząć się w sierpniu bądź we wrześniu. To druga komisja śledcza w tej kadencji. Pierwsza zajmuje się sprawą Amber Gold.

REKLAMA

Posłowie będą badać działania osób i instytucji państwa odpowiedzialnych za powstanie tak zwanej luki VAT czyli różnicy między planowanymi a faktycznymi wpływami z podatku. Według szacunków Komisji Europejskiej od 2007 do 2015 wyniosła ona ponad 260 miliardów złotych.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej