Piotr Gliński odznaczył 28 osób medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński odznaczył na Zamku Królewskim w Warszawie 28 osób medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Minister otwierając XV Warsztaty Herbertowskie podziękował wszystkim, którzy je tworzyli.
2018-09-22, 13:49
Posłuchaj
Najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury - Złotą Glorią Artis - Piotr Gliński odznaczył Jana Polkowskiego. Poetę, pisarza i wydawcę, który od końca lat 70 XX wieku był zaangażowany w niepodległościowy nurt polskiej opozycji. - Pielęgnowanie polskiej kultury jest bardzo ważne - powiedział Jan Polskowski.
Srebrne medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis odebrali między innymi profesor Grzegorz Bąk z Uniwersytetu Kompluense w Madrycie i profesor Grazyna Halkiewicz Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Minister kultury otwierając XV Warsztaty Herbertowskie zapowiedział powstanie Instytutu Literatury, instytucji, która będzie promować twórczości polskich literatów. Minister Gliński dodał, że począwszy od tego roku, roku stulecia odzyskania niepodległości, Warsztaty Herbertowskie zostają objęte opieką państwa, a tegoroczna, jubileuszowa ich edycja przyjmuje formułę I Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej. Warsztaty, jak dotychczas, odbywać się będą co roku, a kongres raz na trzy lata.
Zapowiedział, że od przyszłego roku Warsztaty Herbertowskie znajdą się w programie nowej instytucji kultury, którą powoła minister pod nazwą Instytut Literatury. Gliński powiedział, że"stanie się on częścią państwowego mecenatu nad kulturą", a jego działalność uzupełni pracę istniejących już placówek ministerialnych, jak Instytut Książki i Państwowy Instytut Wydawniczy
REKLAMA
15., jubileuszowa, edycja Warsztatów Herbertowskich została bardzo rozbudowana i ma formułę I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej. Taki kongres ma towarzyszyć Warsztatom Herbertowskim co trzy lata. Tegoroczne obrady odbywać się będą od 22 do 26 września w Zakopanem, a weźmie w nich udział kilkudziesięciu profesorów, badaczy literatury współczesnej, a także tłumacze z Polski, Brazylii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i z Włoch.
pkur
REKLAMA