Spotkanie państw NATO w Brukseli: rozmowy o Rosji i wydatkach na obronność

Główne tematy rozpoczynającego się dzisiaj dwudniowego posiedzenia ministrów obrony krajów NATO to wydatki na obronność oraz zagrożenie ze strony Rosji. Na temat wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z portalu Defence24.pl.

2018-10-03, 07:46

Spotkanie państw NATO w Brukseli: rozmowy o Rosji i wydatkach na obronność
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Posłuchaj

3.10.18 dr Jacek Raubo o spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
+
Dodaj do playlisty

Do kwatery głównej Sojuszu w Brukseli przyjadą szefowie obrony wszystkich państw członkowskich. Polskę będzie reprezentował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ministrowie będą rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z Rosją. Chodzi między innymi o rosyjskie prace nad systemem rakiet manewrujących, które mają stanowić uzbrojenie rakiet Iskander. NATO uważa to za złamanie umów międzynarodowych, a amerykańska ambasador przy Sojuszu zagroziła nawet zniszczeniem tych pocisków.

– Myślę, że niekoniecznie chodzi tu o kwestie militarne lub technologiczne, ale bardziej o sprawę poszukiwania tożsamości wsród partnerów z NATO w sytuacji, która nie jest już zimną wojną. O tym, że Rosja porusza sie w szarej strefie traktatów międzynarodowych było wiadomo od dłuższego czasu. Rosjanie zauważyli pewne mankamenty po stronie Sojuszu i uzyskali przewagę. Większość wojskowych, a także analityków wywiadu wiedziała o tym problemie. Dlatego sądzę, że kwestia leży w świadomości mówienia o czymś wprost. Być może Amerykanie zauważyli, że jeżeli pojawiają się mocne słowa, to Stany Zjednoczone są w stanie wiecej osiągnąć, a ich partnerzy powiązani ze strukturą natowską będą zachowywali sie inaczej niz w gładkim wymiarze, który był dotychczas znany – powiedział dr Jacek Raubo.

REKLAMA

Politycy mają też omówić sytuację związaną z wydatkami na obronność. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznaje, że w tej sprawie sytuacja daleka jest od idealnej, ale systematycznie się poprawia. - W ubiegłym roku Kanada oraz europejscy sojusznicy zwiększyli wydatki na obronność w sumie o 5,2 procent. To największy taki wzrost od 25 lat. W ostatnich dwóch latach te same kraje wydały w sumie na obronność 41 miliardów dolarów - powiedział szef NATO.

Rozmowy również o broni nuklearnej

W 2014 i 2016 roku na szczytach NATO kraje członkowskie zdecydowały się przeznaczać na obronność co najmniej 2 procent PKB. Obecnie zaledwie kilka krajów wywiązuje się z porozumienia, a do końca roku próg ten ma spełniać osiem spośród 29 państw NATO. Za niewystarczający poziom wydatków sojuszników wielokrotnie krytykowali poprzedni i obecny prezydent Stanów Zjednoczonych.

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu w Brukseli ministrowie mają także rozmawiać o broni nuklearnej, zagrożeniach cybernetycznych i hybrydowych, a także o rozpoczynającej się misji w Iraku i pomocy dla Jordanii i Gruzji.

Politycy przedyskutują również sprawę planowanych na koniec października największych od lat manewrów NATO pod nazwą "Trident Juncture". W ćwiczeniach w Norwegii ma wziąć udział 45 tysięcy żołnierzy z ponad 30 krajów.

REKLAMA

kad/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej