Premier o Muzeum Historii Polski: narzędzie opowiedzenia historii Polski

W czwartek na Cytadeli Warszawskiej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podpisali akt erekcyjny oraz wmurowali kamień węgielny pod Muzeum Historii Polski, 

2018-10-11, 12:14

Premier o Muzeum Historii Polski: narzędzie opowiedzenia historii Polski
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: muzhp.pl

Posłuchaj

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Bardzo cieszę się, że będziemy potrafili w końcu opowiadać naszą wspaniałą historię o samych sobie. Polska, jak żaden naród na świecie nie ma się czego wstydzić z dwu względów. Po pierwsze - wiele dobrego uczyniła dla Europy i całego świata, a jednocześnie tak niewiele zła wyrządziła. To się również zdarzało, ale w porównaniu do wielu innych państw, wielu innych narodów na zupełnie nieporównywalnym poziomie. I tę historię, taką prawdziwą historię, gdzie byliśmy trubadurami wolności w Europie, prekursorami jej jedności, trzeba opowiadać naszym językiem - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Premier zauważył, że przez sytuację, w jakiej znalazła się Polska po II wojnie światowej, kiedy "byliśmy na marginesie ówczesnego świata", "nie mogliśmy przedstawiać prawdy historycznej". Potem, po wejściu w III RP "z bardzo wielu względów" "ówczesne elity nie chciały, nie potrafiły opowiadać prawdziwej historii Polski". 

- Nasza historia jest tym, co mogłoby być naszą wielką "soft power", naszą "miękką siłą". Tymczasem przez pierwsze 25 lat po 1989 roku to było bardziej "soft" niż "power". A musimy wykorzystać naszą wielką, wspaniałą historię do obrony naszych racji. To należy się przodkom naszym, którzy o tę wolność w dramatycznych okolicznościach walczyli" - dodał szef rządu. 

Morawiecki przypomniał, że Polacy złożyli daninę krwi na wszystkich frontach II wojny światowej, stworzyli "największe w historii świata państwo podziemne", walczyli o "wolność, godność i człowieczeństwo". - To była walka o duszę Zachodu. My dołożyliśmy do tej walki wielkie nasze poświęcenie, naszą krew i do tego zwycięstwa w II wojnie światowej walnie się wówczas przyczyniliśmy - mówił Morawicki. 

REKLAMA

Coraz bliżej otwarcia

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu. 

Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską, jednak decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich. 

Wiosną 2015 r. rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej.

29 stycznia 2016 r. w obecności ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, został on rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A. 30 maja 2018 r. w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski na budowę stałej siedziby MHP. 

REKLAMA

Na początku lipca na Cytadeli Warszawskiej wicepremier, minister kultury, dyrektor Muzeum Historii Polski, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, prezes zarządu firmy Budimex S.A. symbolicznie "wbili pierwszą łopatę" w miejscu budowy muzeum. 

Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, budowana jest tam także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum ma by gotowe w 2021 roku.

ras

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej