Pakistański sąd uniewinnił chrześcijankę Asię Bibi. Grozi jej atak fundamentalistów

Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił chrześcijankę z Pakistanu Asię Bibi skazaną w 2010 roku za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Sąd nakazał jej uwolnienie, jeśli nie została oskarżona o żadną inną zbrodnię. 

2018-10-31, 15:01

Pakistański sąd uniewinnił chrześcijankę Asię Bibi. Grozi jej atak fundamentalistów

Posłuchaj

Ksiądz Waldemar Cisło o uwolnieniu Asi Bibi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu uwolnienia Asi Bibi, ale w Pakistanie wyzwaniem jest tak zwane prawo o bluźnierstwie - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej ksiądz Waldemar Cisło dyrektor sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie wspierającego prześladowanych chrześcijan.

Ksiądz Waldemar Cisło podkreśla, że prawo o bluźnierstwie jest w Pakistanie głównym narzędziem prawnym dyskryminacji innowierców - zwłaszcza chrześcijan - przez muzułmańską większość oraz sposobem na załatwianie prywatnych porachunków między samymi muzułmanami. Bardzo często w takich przypadkach dochodzi do natychmiastowych samosądów i oskarżonych nie udaje się uratować- dodaje ksiądz Waldemar Cisło.

Uwolnienie Asi Bibi cieszy chrześcijan i organizacje walczące o prawa człowieka na całym świecie. Kobieta może stać się jednak ofiarą zamachu fundamentalistów, którzy nie zgadzają się z decyzją sądu. Prawdopodobnie po wyjściu z więzienia Asia Bibi wraz z pięciorgiem dzieci i mężem będzie musiała opuścić swoją ojczyznę i zmienić tożsamość.

REKLAMA

Asia Bibi została aresztowana 19 czerwca 2009 roku z oskarżenia o bluźnierstwo przeciw islamowi i prorokowi Mahometowi. Doniesienie przeciw niej złożyły jej sąsiadki muzułmanki. Kiedy Asia Bibi chciała zaczerpnąć wody, one odpowiedziały, - że jako niemuzułmanka nie może dotykać źródeł wody. - Kobieta odparła wówczas, - że Jezus jest miłosierniejszy niż prorok islamu.

To wystarczyło, żeby trafiła do więzienia i w rok później została skazana na śmierć na podstawie przepisów o bluźnierstwie z 1986 roku.

W ostatnia niedziele polska sekcja papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zorganizowała 10 Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W tym roku był on poświęcony właśnie chrześcijanom w Pakistanie. Katolicy modlili się w ich intencji, a dodatkowo mogą włączyć się w programy pomocowe stowarzyszenia na rzecz prześladowanych wysyłając SMS o treści "Ratuje" pod numer 72 405. Jego koszt to 2 złote 46 groszy z VAT.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej