Sankcje USA na Iran. Ucierpi sektor transportowy, finansowy oraz energetyczny

Stany Zjednoczone przywracają twarde sankcje wobec Iranu, które zostały zniesione w 2015 roku na mocy porozumienia nuklearnego z Teheranem. Osiem krajów importujących ropę naftową z Iranu uzyskało od Amerykanów zwolnienie z kar wynikających z sankcji. Nie ma wśród nich Unii Europejskiej.

2018-11-03, 06:31

Sankcje USA na Iran. Ucierpi sektor transportowy, finansowy oraz energetyczny

Posłuchaj

Sankcje wobec Iranu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ogłoszone przez Waszyngton sankcje wchodzą w życie w poniedziałek 5 listopada. Dotyczą one sektora transportowego, finansowego oraz energetycznego. Sankcje uderzają nie tylko w Iran ale także kraje, które chcą prowadzić interesy z Teheranem.

Prezydent Donald Trump oświadczył, że jeśli Iran nie porzuci destrukcyjnych działań stoczy się w przepaść gospodarczą. - To bardzo poważne sankcje, Iran dotkliwie je odczuje - tłumaczył prezydent Donald Trump. 

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił listę 12 warunków jakie musi spełnić Teheran by USA ponownie zniosły sankcje. Są wśród nich: zaprzestanie wspierania terroryzmu i zaangażowania militarnego w Syrii oraz całkowite wstrzymanie programu nuklearnego i rakiet balistycznych.

Szef amerykańskiej poinformował, że 8 krajów importujących z Iranu ropę naftową otrzymało zwolnienie z sankcji na okres pół roku. Są wśród nich Turcja, Włochy, Chiny, Korea Południowa, Japonia i Indie. Zwolnienia nie otrzymała Unia Europejska (jako całość), która sprzeciwiła się zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej