more_horiz
Wiadomości

Theresa May: musimy podejmować właściwe, a nie proste decyzje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 21:35
Brytyjska premier broniła w czwartek w Izbie Gmin proponowanego porozumienia ws. wyjścia ze Wspólnoty, podkreślając, że "negocjacje dotyczące Brexitu polegają na działaniu w interesie narodowym", w tym "podejmowaniu właściwych, a nie prostych decyzji". W Polskim Radiu 24 komentarz Magdaleny Skajewskiej.
Audio
Theresa May podczas konferencji prasowej na Downing Street, Lodnyn 15.1.2108
Theresa May podczas konferencji prasowej na Downing Street, Lodnyn 15.1.2108Foto: PAP/EPA/DAVID LEVENSON / POOL

W ciągu dnia siedmiu członków jej rządu, w tym dwóch ministrów i czterech wiceministrów, ustąpiło ze stanowiska w proteście przeciwko przyjętemu w środę wieczorem projektowi umowy wyjścia z Unii Europejskiej. Szczególne kontrowersje wzbudziła rezygnacja szefa resortu ds. Brexitu Dominica Raaba, który od objęcia stanowiska w lipcu br. był współodpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą.

Magdalena Skajewska podkreślała, ze sytuacja polityczna w gabinecie premier Theresy May powoli się stabilizuje. – Nie ulega wątpliwości, że to premier, jeżeli utrzyma się na stanowisku, będzie miała decydującą rolę w tych negocjacjach, tak zresztą było w ostatnich miesiącach. Dziś po raz kolejny miała okazję podkreślić, że to porozumienie zawarte pomiędzy Brukselą a Londynem jest najlepszym możliwym również dla Wielkiej Brytanii. Nie brakuje spekulacji, że w kręgach partii konserwatywnej tworzy się grupa opozycyjna, żeby sprowokować głosowanie w sprawie przywództwa Theresy May w partii i jako szefowej rządu. Nie ulega wątpliwości, że jeżeli ktokolwiek miałby zastąpić obecną premier, to miałby jeszcze trudniejsze zadanie niż ona. Wydaje się, że premier przetrwa ewentualne głosowanie w sprawie jej przywództwa, natomiast przegłosowanie umowy w brytyjskim parlamencie będzie bardzo trudne, a jeżeli to się nie uda, to scenariusz będzie trudny do przewidzenia. Z kolei stanowisko Unii Europejskiej jest jasne od kilku dni, UE nie zamierza renegocjować tego porozumienia -.

Ponadto w audycji komentarz prof. Piotr Madajczyk z instytutu Studiów Politycznych PAN do wystąpienia Angeli Merkel. Która przedstawiła we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej w debacie z europosłami i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Więcej w zapisie rozmowy.

Audycję prowadził Paweł Lekki

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 20:35

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także