Nowe prawa dla pasażerów kolei. Większa odpowiedzialność przewoźnika

Odszkodowania dla pasażerów za opóźnione pociągi, pomoc dla niepełnosprawnych na każdej stacji i miejsce dla rowerów w wagonach. Tak będą wyglądały nowe prawa podróżujących kolejami w Europie.

2018-11-26, 15:23

Nowe prawa dla pasażerów kolei. Większa odpowiedzialność przewoźnika
Po pandemii Polacy wracają do podróżowania koleją.Foto: Shutterstock/Victor Babenko

Posłuchaj

Bogusław Liberadzki o dyskusji nt. siły wyższej, która usprawiedliwiałaby ewentualne niedociągnięcia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szczegóły rozwiązań prezentował dziś podczas konferencji prasowej europoseł Bogusław Liberadzki. Nowe prawo ma skłonić unijnych przewoźników do poprawy punktualności. Będą oni musieli także odpowiadać finansowo za nieplanowane wydłużenie podróży. Według założeń za spóźnienie od 60 do 90 minut pasażerowi należy się rekompensata w wysokości połowy ceny biletu. Od 90 do 120 minut spóźnienia zadość uczynienie ma wynosić 75 procent opłaty za przejazd, a za ponad dwugodzinne opóźnienie przewoźnik będzie musiał zwrócić wartość całego biletu. Na dużych dworcach i stacjach każdy niepełnosprawny będzie mógł oczekiwać natychmiastowej pomocy. Na małych stacjach i przystankach osoba potrzebująca asysty będzie musiała powiadomić zarządzających o takiej potrzebie z 12 - godzinnym wyprzedzeniem. 

Bogusław Liberadzki zwrócił też uwagę na dyskusję o tak zwanej sile wyższej, która usprawiedliwiałaby ewentualne niedociągnięcia. Podkreślił, że on sam chciał, by siłą wyższą mógł być bardzo wąski zakres zjawisk. Pojawiały się jednak głosy, by były nią kradzież trakcji elektrycznej, gwałtowne opady śniegu, czy opóźniające się remonty torów. Ostatecznie zrezygnowano z wpisywania do nowego prawa siły wyższej. Przewoźnicy będą też mieli obowiązek zagwarantowania miejsc dla rowerów w pociągach. 

Największy polski przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity nie chce komentować nowych regulacji. Rzeczniczka spółki Agnieszka Serbeńska powiedziała, że dostosuje się ona do przepisów. Wejdą one w życie w 2021 roku, jeśli się na to zgodzą poszczególne rządy unijnych państw. 

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej