Jacek Czaputowicz: umacnianie wizerunku Polski jednym z priorytetów MSZ
- Zadania polityki zagranicznej ogniskują się wokół trzech priorytetów: wzmacniania bezpieczeństwa, wspierania rozwoju siły gospodarczej oraz umacniania korzystnego wizerunku Polski - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podsumowując trzy lata resortu dyplomacji.
2018-12-07, 14:30
Posłuchaj
- Polityka zagraniczna, jako istotny element działań rządu, jest przede wszystkim odzwierciedleniem woli obywateli. Naczelną zasadą polskiej polityki zagranicznej jest zasada podmiotowości społeczeństwa polskiego. Działalność MSZ jest służbą na rzecz społeczeństwa i każdego obywatela RP - mówił Czaputowicz.
Zapewnił, że rząd podejmuje wysiłki w celu realizacji zobowiązań wyborczych, również w dziedzinie polityki zagranicznej. Jak dodał, kierownictwo MSZ kieruje się przede wszystkim polską racją stanu, którą jest - według niego - "zagwarantowanie narodowej niepodległości oraz suwerenności państwowej".
Czaputowicz oświadczył też, że aktywność MSZ w ostatnich trzech latach skupiała się na realizacji trzech głównych priorytetów.
- Po pierwsze bezpieczeństwa, a wiec działania służące rozbudowie własnych zdolności obronnych, wzmocnieniu potencjału relacji sojuszniczych w ramach NATO i UE, prowadzeniu aktywnej polityki regionalnej. Po drugie rozwój rozumiany jako aktywność wspierająca budowanie siły gospodarczej i społecznej RP, a w konsekwencji wzrost dobrobytu obywateli. Po trzecie umacnianie korzystnego wizerunku Polski, jej wiarygodności w skali europejskiej i globalnej - wymieniał minister.
REKLAMA
Czaputowicz podkreślił, że "działalność polskiej dyplomacji w ostatnich latach pozwoliła doprowadzić do istotnego dostosowania potencjału NATO do negatywnych zmian w środowisku bezpieczeństwa euroatlantyckiego".
- Realizowane są postanowienia ze szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku zmierzające do wzmocnienia zdolności odstraszania i obrony Sojuszu, w tym dotyczące obecności żołnierzy sojuszniczych w Polsce - mówił szef MSZ. Dodał, że w ramach inicjatywy wzmocnionej wysuniętej obecności NATO w Polsce stacjonuje 1200 żołnierzy państw sojuszniczych.
Jak ocenił, istotnym składnikiem relacji transatlantyckich jest także współpraca z USA. - Odzwierciedla to tegoroczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie - podkreślił Czaputowicz. Jak dodał, efektem tej współpracy jest obecność w Polsce łącznie 104 tysięcy żołnierzy amerykańskich.
REKLAMA
Szef MSZ podkreślił, że ważnym aspektem naszego bezpieczeństwa jest udział Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Jesteśmy bardzo aktywni na forum tej instytucji - tłumaczył.
Minister powiedział też, że członkostwo w UE ma dla Polaków dużą wartość, o którą warto się troszczyć. - Chcemy współtworzyć i kształtować Unię, cenimy dorobek integracji europejskiej; mamy wobec UE pewne oczekiwania i nie jesteśmy wobec niej bezkrytyczni - zaznaczył.
mr
REKLAMA