X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

XVII-wieczny sztambuch powrócił do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 14:40
Po ponad 70 latach do Wrocławia wraca XVII-wieczny sztambuch Melchiora Lucasa, zrabowany podczas II wojny światowej. Rękopis pochodzi z zasobów dawnej Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu, której spadkobierczynią jest obecnie Biblioteka Uniwersytecka. 
Audio
  • Uroczyste przekazanie odzyskanego XVII-wiecznego sztambucha Melchiora Lucasa z Wrocławia. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
Odzyskany XVII-wieczny sztambuch Melchiora Lucasa
Odzyskany XVII-wieczny sztambuch Melchiora Lucasa Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Podczas uroczystego przekazania zabytku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wiceszefowa resortu Magdalena Gawin podkreślała, że to kolejna odzyskana strata wojenna.

- Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Uniwersytetu Wrocławskiego udało się odzyskać bardzo cenną rzecz - jest to sztambuch czyli rodzaj pamiętnika, w którym zapisywano bardzo istotne kwestie dotyczące historii Wrocławia i Dolnego Śląska - mówiła Magdalena Gawin.

"Kultura w najwyższym wydaniu"

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dodała, że odzyskany przedmiot jest przykładem kultury europejskiej w najlepszym wydaniu. Znajdują się w nim niezwykłe sentencje, a z wpisów można dowiedzieć się też o pewnej duchowości epoki.

Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Wojciechowski podkreślał znaczenie kulturowe i historyczne odnalezionego sztambucha dla Wrocławia i Biblioteki Uniwersyteckiej. Przypomniał, że przed wojną zbiór sztambuchów liczył około 350 pozycji, w tej chwili jest ich nieco ponad 200. 

Rękopis został wystawiony na sprzedaż w kwietniu 2018 roku w domu aukcyjnym w Niemczech. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po wstępnym zweryfikowaniu obiektu natychmiast zwróciło się do właściciela domu aukcyjnego z prośbą o wstrzymanie sprzedaży rękopisu.

Wywieziony w czasie wojny

Do Niemiec przekazano dokumenty potwierdzające fakt, że sztambuch Melchiora Lucasa przed wojną należał do kolekcji sztambuchów Biblioteki Miejskiej. W czasie wojny w obawie przed bombardowaniami został wywieziony wraz z innymi najcenniejszymi rękopisami i inkunabułami do pałacu w Ramfeld w dzisiejszych Ramułtowicach. Od tego momentu losy zabytku pozostawały nieznane.

Odzyskany sztambuch powstał w XVII wieku. Liczy 563 strony. Jego oprawa z czarnej skóry z pozłacanymi tłoczeniami, monogramem i datą 1635 nosi ślady zużycia i uszkodzenia. Rękopis zawiera 367 wpisów osób głównie związanych z Wrocławiem. Pochodzą one z lat 1635-1650. Znajduje się w nim również 16 heraldycznych akwareli, 11 przyklejonych zniszczonych herbów, pięć akwareli częściowo emblematycznych, pięć rysunków tuszem i kilka wykaligrafowanych. 

Melchior Lucas, właściciel sztambucha, mieszkał we Wrocławiu i piastował wysoki urząd w administracji na Śląsku. W jego sztambuchu znaleźć można wpisy przedstawicieli wielu warstw ówczesnego społeczeństwa: książąt, arystokratów, oficerów cesarskich, wysoko postawionych duchownych, patrycjuszy, mieszczan i nauczycieli.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gala "Kocham Zabytki" - medale za ochronę zabytków i odznaczenia „Gloria Artis”

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 19:07
32 osobom zasłużonym w dziedzinie kultury wręczono medale Gloria Artis. Dodatkowo złote medale i wyróżnienia za opiekę nad zabytkami przyznano 18 osobom. W warszawskiej Filharmonii Narodowej zakończyła się gala "Kocham zabytki" zorganizowana w setną rocznicę powołania polskich służb konserwatorskich. 
rozwiń zwiń