XVII-wieczny sztambuch powrócił do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Po ponad 70 latach do Wrocławia wraca XVII-wieczny sztambuch Melchiora Lucasa, zrabowany podczas II wojny światowej. Rękopis pochodzi z zasobów dawnej Biblioteki Miejskiej we Wrocławiu, której spadkobierczynią jest obecnie Biblioteka Uniwersytecka.
2018-12-12, 14:40
Posłuchaj
Podczas uroczystego przekazania zabytku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wiceszefowa resortu Magdalena Gawin podkreślała, że to kolejna odzyskana strata wojenna.
- Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Uniwersytetu Wrocławskiego udało się odzyskać bardzo cenną rzecz - jest to sztambuch czyli rodzaj pamiętnika, w którym zapisywano bardzo istotne kwestie dotyczące historii Wrocławia i Dolnego Śląska - mówiła Magdalena Gawin.
"Kultura w najwyższym wydaniu"
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dodała, że odzyskany przedmiot jest przykładem kultury europejskiej w najlepszym wydaniu. Znajdują się w nim niezwykłe sentencje, a z wpisów można dowiedzieć się też o pewnej duchowości epoki.
REKLAMA
Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Wojciechowski podkreślał znaczenie kulturowe i historyczne odnalezionego sztambucha dla Wrocławia i Biblioteki Uniwersyteckiej. Przypomniał, że przed wojną zbiór sztambuchów liczył około 350 pozycji, w tej chwili jest ich nieco ponad 200.
Rękopis został wystawiony na sprzedaż w kwietniu 2018 roku w domu aukcyjnym w Niemczech. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po wstępnym zweryfikowaniu obiektu natychmiast zwróciło się do właściciela domu aukcyjnego z prośbą o wstrzymanie sprzedaży rękopisu.
Wywieziony w czasie wojny
Do Niemiec przekazano dokumenty potwierdzające fakt, że sztambuch Melchiora Lucasa przed wojną należał do kolekcji sztambuchów Biblioteki Miejskiej. W czasie wojny w obawie przed bombardowaniami został wywieziony wraz z innymi najcenniejszymi rękopisami i inkunabułami do pałacu w Ramfeld w dzisiejszych Ramułtowicach. Od tego momentu losy zabytku pozostawały nieznane.
Odzyskany sztambuch powstał w XVII wieku. Liczy 563 strony. Jego oprawa z czarnej skóry z pozłacanymi tłoczeniami, monogramem i datą 1635 nosi ślady zużycia i uszkodzenia. Rękopis zawiera 367 wpisów osób głównie związanych z Wrocławiem. Pochodzą one z lat 1635-1650. Znajduje się w nim również 16 heraldycznych akwareli, 11 przyklejonych zniszczonych herbów, pięć akwareli częściowo emblematycznych, pięć rysunków tuszem i kilka wykaligrafowanych.
REKLAMA
Melchior Lucas, właściciel sztambucha, mieszkał we Wrocławiu i piastował wysoki urząd w administracji na Śląsku. W jego sztambuchu znaleźć można wpisy przedstawicieli wielu warstw ówczesnego społeczeństwa: książąt, arystokratów, oficerów cesarskich, wysoko postawionych duchownych, patrycjuszy, mieszczan i nauczycieli.
ras
REKLAMA