Czterolatki mają czerpać "przyjemność z dotykania własnego ciała". Edukacja seksualna według standardów WHO
Podpisana przez prezydenta Warszawy "Deklaracja LGBT+" przewiduje wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Te zakładają m.in., że już 4-latki będą uczyły się poprzez "zabawę w lekarza", jak wyrażać własne potrzeby. Nieco starsze dzieci mają poznać "radość i przyjemność z dotykania własnego ciała" oraz dowiedzieć się o "masturbacji we wczesnym dzieciństwie".
2019-02-27, 12:56
Podpisana 18 lutego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego "Deklaracja LGBT+" budzi szereg wątpliwości prawnych - stwierdzają eksperci z Instytutu Ordo Iuris.
Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris powiedział Polskiemu Radiu, że prezydent Trzaskowski nie ma kompetencji wprowadzania zmian w programie nauczania szkół, a tym samym tak zwanych zajęć antydyskryminacyjnych, które w istocie sprowadzają się do sekualizacji dzieci od najmłodszych lat.
Hubert Sobecki ze stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza", które przygotowywało "Deklarację LGBT+", podkreślał w rozmowie z PolskimRadiem24.pl, że "obecnie szkolny psycholog, który w założeniu powinien pomagać, często nie ma kompetencji lub jest uprzedzony i może wręcz zaszkodzić".
- Chcemy postawić na jakość tych zajęć i ważne jest, żeby odbywały się zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Budowa hostelu, edukacja seksualna w szkołach. Sprawdziliśmy, co autorzy Deklaracji LGBT+ planują w Warszawie
Według niektórych polityków, prawników oraz działaczy na rzecz dzieci wytyczne WHO dot. edukacji seksualnej są co najmniej kontrowersyjne, a wręcz mogą deprawować najmłodszych.
"Autostymulacja" już dla 6-latków
Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy i Federalne Biuro ds. Edukacji Zdrowotnej wytyczyło standardy edukacji seksualnej dla dzieci w Europie z podziałem na grupy wiekowe.
- dzieci do 4 lat będą uczyły się, poprzez "zabawę w lekarza", jak wyrażać własne potrzeby.
REKLAMA
- dzieci od 4 do 6 lat mają poznać, czym jest "radość i przyjemność z dotykania własnego ciała" oraz dowiedzieć się o "masturbacji we wczesnym dzieciństwie".
- dzieci od 6 do 9 lat będą edukowane m.in. w zakresie antykoncepcji, seksu w przestrzeni wirtualnej, autostymulacji, stosowania "języka seksualnego".
- dzieci od 9 do 12 lat będą poznawać "różnorodności zachowań seksualnych" oraz np. różne sposoby wyrażania swojej seksualności.
Wytyczne te obowiązywać będą również w warszawskich szkołach i przedszkolach.
REKLAMA
"Warszawa dla dzieci" - napisał na Twitterze prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.
Zastrzeżenia prawne Ordo Iuris budzi zapowiedź prezydenta Warszawy wprowadzenia do szkół m.in. tzw. Latarnika LGBT oraz tzw. Karta różnorodności, dotycząca wyróżniania urzędników miejskich i przedsiębiorców afirmujących działania LGBT.
- Pracownicy, którzy nie włączą się w realizację Karty różnorodności, mogą się mierzyć z różnego rodzaju sankcjami - powiedział Tymoteusz Zych.
Minister: mamy już w szkołach edukację seksualną
"Deklarację LGBT+", a zwłaszcza założenia dot. edukacji seksualnej w szkołach, skrytykowała minister edukacjii Anna Zalewska.
REKLAMA
- Chronimy dzieci przed akcjami prowadzonymi przez wszystkie skrajne organizacje, które w sposób nieuprawniony chcą wejść do szkoły - powiedziała dla portalu wPolityce.pl.
- Mamy już w szkołach edukację seksualną, dostosowaną do wieku dzieci, mamy psychologów i pedagogów, których zadaniem jest chronienie dzieci przed wszelkimi formami dyskryminacji i przemocy, w tym także na tle orientacji seksualnej. W szkołach prowadzone są zajęcia uwrażliwiające na to dzieci - podkreśliła minister.
- Przy okazji zachęcam samorządy do inwestowania w dodatki motywacyjne dla pedagogów, psychologów, wychowawców w celu wzmocnienia skuteczności ich pracy. To lepsza droga do walki z wszelką dyskryminacją niż ideologicznie motywowane akcje polityczne - dodała.
Dwanaście punktów "Deklaracji LGBT+"
REKLAMA
Deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT+) w Warszawie składa się z 12 punktów.
1. Powstanie hostelu interwencyjnego, który będzie bezpiecznym schronieniem dla osób LGBT+ wyrzuconych z domu lub obawiających się o swoje życie w miejscu zamieszkania
2. Stworzenie miejskiego mechanizmu wsparcia dla osób LGBT+, doświadczających przemocy z powodu orientacji lub tożsamości wraz systemem monitoringu tych zachowań
3. Uruchomienie programu "Latarnik", czyli przynajmniej jedna osoba z kadry w każdej szkole, która interweniuje i pomaga młodzieży i dzieciom LGBT+ prześladowanym z powodu orientacji lub tożsamości płciowej
REKLAMA
4. Edukacja antydyskryminacyjna i seksualna dostępna w każdej szkole zgodna ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz aktywne wsparcie kadry szkolnej w zapobieganiu dyskryminacji
5. Deklaracja będzie wdrażana przez miasto razem ze społecznością i organizacjami LGBT+ z wykorzystaniem ich energii i pomysłowości
6. Patronat prezydenta Warszawy nad Paradą Równości
7. Miejskie Centrum Kulturowo-Społecznościowe LGBT+ będzie wspierać oddolne inicjatywy i tworzyć bezpieczną przestrzeń do spotkań i samoorganizacji społeczności. Formuła i różnorodny program będą tworzone we współpracy ze społecznością
REKLAMA
8. Wolność artystyczna i wsparcie klubów sportowych LGBT+
9. Podpisanie i wdrożenie Karty Różnorodności w Urzędzie i jednostkach m. st. Warszawy. Karta zawiera wytyczne dot. przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy
10. Współpraca z pracodawcami przyjaznymi osobom LGBT+ i tęczowymi sieciami pracowniczymi. Promocja dobrych praktyk równego traktowania w pracy
11. Stosowanie klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta
REKLAMA
12. Powołanie Pełnomocnika lub Pełnomocniczki Prezydenta ds. Społeczności LGBT+
Deklaracja powstała z inicjatywy i pod przewodnictwem stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza". Na stronie internetowej stowarzyszenia czytamy, że "powierniczkami i powiernikami realizacji Deklaracji są organizacje LGBT+, które wzięły udział w pracach nad jej treścią: Miłość Nie Wyklucza, Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Trans-Fuzja, Fundacja Wolontariat Równości".
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski mówił, że dokument jest wyrazem tolerancji i otwartości stolicy. - Warszawa musi być miastem przyjaznym, tolerancyjnym i otwartym. (…) Wszyscy mamy prawo do równości, to jest prawo, które jest zagwarantowane w konstytucji. Niemniej jednak w tych ostatnich latach mamy coraz więcej nietolerancji w Polsce, niestety coraz więcej incydentów, które budzą bardzo poważne zaniepokojenie. Stąd ta inicjatywa - powiedział Trzaskowski podczas uroczystego podpisania deklaracji.
PAP, wpolityce.pl, paw/
REKLAMA
REKLAMA