X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Poznań: zarzut dyscyplinarny dla prezesa Sądu Okręgowego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 15:34
Rzecznik dyscyplinarny sędziów przedstawił prezesowi Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztofowi Lewandowskiemu zarzut dyscyplinarny uchybienia godności. Chodzi o sposób wykorzystania przez niego pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Przemysława W. Radzika prezes poznańskiego sądu uchybił godności urzędu w ten sposób, że między marcem 2016 r. a kwietniem 2019 r. "działając z powziętym z góry zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadził w błąd Prezesa i Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu co do zamiaru wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem pomocy finansowej na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych". 

Jak podano, sędzia będąc m.in. współwłaścicielem domu złożył wniosek o przyznanie mu pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w formie pożyczki w kwocie 195 tys. złotych z przeznaczeniem na spłatę kredytu hipotecznego w kwocie blisko 198 tys. zł na zakup lokalu mieszkalnego w Poznaniu.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Zbigniew Ziobro: bitwa o zmianę polskiego sądownictwa jest trudna

Po zawarciu umowy pożyczki "doprowadził Skarb Państwa – Sąd Apelacyjny w Poznaniu (...) do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy w kwocie 150 tys. zł, stanowiących przedmiot wskazanej umowy", bo nie spłacił z tych środków chociażby w części kredytu hipotecznego. 

Komunikat rzecznika

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych czytamy, że "w ten sposób sędzia naruszył wynikający z Prawa o ustroju sądów powszechnych obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym w szczególności obowiązek stania na straży prawa i kierowania się zasadami godności i uczciwości w służbie i poza nią".

>>>[ROZMOWA PR24.pl] Michał Wójcik: w planach ciąg dalszy reformy wymiaru sprawiedliwości

Ponadto naruszając zasadę dotyczącą celu przeznaczenia pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, "nie wykazał niebudzącej wątpliwości rzetelności w swoich sprawach finansowych, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i naruszających zasady etyki zawodowej". 

Zastępca rzecznika podkreślił, że sędzia "jest obowiązany postępować zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim" oraz postanowieniami zbioru zasad etyki zawodowej sędziów. 

Sprawa dla SN

W komunikacie zastępcy rzecznika podano, że zarzucone sędziemu przewinienie dyscyplinarne "wyczerpuje jednocześnie znamiona umyślnego przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego". Sprawę rozpatrywać będzie Sąd Najwyższy - Izba Dyscyplinarna. 

Sędzia Krzysztof Lewandowski jest współwłaścicielem domu o powierzchni 188 m kw. w Poznaniu oraz posiada szóstą część udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego o powierzchni 65 m kw. 

Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu nie odniósł się na razie do stawianego mu zarzutu.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stłuczka po alkoholu i ucieczka. Sędzia z Suwałk stracił immunitet

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 11:17
Sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach (Podlaskie) Waldemar M., który prawie rok temu spowodował kolizję drogową mając 1,8 promila alkoholu w organizmie, stracił immunitet sędziowski – postanowił Sąd Najwyższy.
rozwiń zwiń