Michał Dworczyk o "Czajce": największa awaria w ostatnich latach nie tylko w kraju, ale i w regionie

- Woda w Wiśle po awarii w "Czajce" jest monitorowana na bieżąco - mówił w TVP info szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że sytuacja się poprawia po tym, jak zablokowano zrzut nieczystości do wody.

2019-09-16, 10:36

Michał Dworczyk o "Czajce": największa awaria w ostatnich latach nie tylko w kraju, ale i w regionie

Posłuchaj

Szef KPRM Michał Dworczyk o rurociągu na Wiśle (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Michał Dworczyk podkreślił, że woda w Wiśle po awarii w "Czajce" jest monitorowana na bieżąco
  • Szef KPRM uważa, że awaria w "Czajca" jest największą ostatnich lat
  • Minister w KPRM zaznaczył, że o tym iż urociąg ma być poprowadzony Mostem Skłodowskiej-Curie, wie głównie z doniesień medialnych

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości trafiały do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu część ścieków z lewobrzeżnej Warszawy jest przepompowywana do oczyszczalni "Czajka".

Największa awaria ostatnich lat

- Mieliśmy do czynienia z największą awarią i zagrożeniem dla środowiska w ostatnich latach nie tylko w kraju, ale w regionie - powiedział o awarii w "Czajce" szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślając, że nie warto bagatelizować tej sytuacji, zaznaczył, że sytuacja w Wiśle się poprawia. - Stąd pytania szwedzkiego rządu, jak wygląda sytuacja, stąd też pytania krajów bałtyckich - mówił. - Nie warto tego bagatelizować, wszyscy powinniśmy być zainteresowani tym, żeby Wisła była czysta - dodał. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Od rana ścieki nie wpływają już do Wisły. Zapasowy rurociąg pracuje z pełną mocą

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk spotkał się z ambasadorem Szwecji w Polsce Stefanem Gullgrenem, który zaoferował pomoc. W sobotę szef KPRM poinformował, że instalacja uzyskała 100-proc. wydajność i wszystkie odprowadzane ścieki trafiają już do oczyszczalni. 

REKLAMA

"Nieprecyzyjne informacje z warszawskiego ratusza"

Na pytanie o współpracę z samorządem przy budowie mostu pontonowego, Michał Dworczyk odparł, że gdy została ona nawiązana, on sam starał się "nie wchodzić w polityczne spory". Jego zdaniem jednak warszawski ratusz początkowo przekazał nieprecyzyjne informacje dotyczące sposobu zrzutu ścieków. - One miały być tak wstępnie sortowane, miała być taka krata jeszcze przez MPWiK wstawiona, która powoduje, że nie będą wypadały pieluchy, jakieś szmaty, które w kanalizacji się znajdują. Okazało się, że jednak te wszystkie grube, duże nieczystości też tam wpadają, więc okazało się, że pierwotnie zamontowane pompy nie dają sobie rady - mówił.

Awaryjny rurociąg Mostem Północnym?

Podkreślił też, że o tym, iż awaryjny rurociąg ma być poprowadzony Mostem Skłodowskiej-Curie, wie głównie z doniesień medialnych. - My się cieszymy, każde rozwiązanie, które będzie rozwiązywało problem, jest dobre. Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest czystość rzeki, bezpieczeństwo mieszkańców - powiedział.

Powiązany Artykuł

radawa 1200.jpg
Pytania ws. "Czajki" bez odpowiedzi. Radni KO zablokowali dyskusję

O tym, że do końca października na Moście Skłodowskiej-Curie ma zostać wybudowany awaryjny rurociąg, poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. - Czekamy teraz na pozwolenie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gdy otrzymamy pozytywną opinię PINB-u, w ciągu od czterech do sześciu tygodni powstanie awaryjny rurociąg na Moście Skłodowskiej-Curie - dodał.

REKLAMA

jj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej