X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda. Ewolucja przywódcy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 18:29
Zgoda buduje - z takim hasłem szedł na wybory Bronisław Komorowski, ale to jego były polityczny przeciwnik, obecny prezydent Andrzej Duda realizuje je w praktyce. Prezydent wykorzystując synergię między swoim urzędem, rządem i parlamentarną większością, przekłada własne sukcesy dyplomatyczne na język konkretów. Takich jak choćby pozyskanie zgody na zakup przez polską armię amerykańskich samolotów F-35.
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej DudaFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

Polacy różnie oceniali pierwsze lata i miesiące kadencji Andrzeja Dudy. Zarzuty padały i z lewej, i z prawej strony sceny politycznej. Wielu widziało Dudę przede wszystkim jako realizatora polityki partii rządzącej, automatycznie akceptującego stanowione przez parlamentarną większość ustawy. W rzeczywistości prezydent dotąd już dziewięć razy użył weta, a osiem razy ustawy kierował do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak szukając swojego miejsca w polskiej polityce, jako następca "pilnującego żyrandola" Bronisława Komorowskiego, Andrzej Duda wybrał inną drogę niż konflikt ze swoim własnym obozem.

PAP Andzrej Duda ONZ 1200.jpg
Andrzej Duda w ONZ: w Polsce polityka społeczna to priorytet

W trudnej wizerunkowo sytuacji, wobec silnego przywództwa Jarosława Kaczyńskiego, popularności premierów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, wyrazista obecność na scenie politycznej wymagała od Andrzeja Dudy dobrego pomysłu. Na szczęście, zgodnie z myślą Piotra Skargi "Kto ojczyźnie służy, sam sobie służy", prezydent wybrał konstruktywne metody budowania swojego autorytetu i społecznego poparcia. Jedną z nich było umiejętne korzystanie z inicjatywy ustawodawczej. Prezydent wniósł dotąd do Sejmu około trzydziestu zmian w prawie, w tym sztandarowy projekt w sprawie przywrócenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak największe sukcesy przynosi prezydentowi działalność międzynarodowa.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Platforma i Przyjaciele

Andrzej Duda jako prezydent okazał się wyjątkowo skutecznym dyplomatą i dobrym budowniczym relacji międzynarodowych. Podkreślał to niedawno sam Jarosław Kaczyński w liście gratulacyjnym odczytanym podczas uhonorowania obecnego prezydenta Specjalną Nagrodą Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego. Duda doskonale wykorzystał okazję, jaką stworzyło objęcie przez Polskę na dwa lata rotacyjnego przywództwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dzięki niemu stał się rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. W połączeniu z dużym kapitałem społecznego zaufania w kraju, przywództwo w RB ONZ stało się podstawą do wysokich aspiracji polskiego prezydenta.

Aspiracji, dostrzeganych i wspieranych m. in. przez samego Donalda Trumpa, który w Andrzeju Dudzie widzi nie tylko silnego przywódcę sojuszniczej Polski, ale również lidera europejskiej polityki. Kolacja po szczycie ONZ w Nowym Jorku, na której Trump do stołu zasiadł razem z Andrzejem Dudą i Angelą Merkel, była jednym z wielu sygnałów, kogo w roli przywódcy Unii Europejskiej najchętniej widziałby prezydent USA.

duda trump 1200.jpg
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: mamy to szczęście, że interesy USA i Polski się zbiegają

Andrzej Duda przeszedł ewolucję – z polityka sprawującego wysoki urząd stał się przywódcą dużego formatu. Jeśli porównujemy wystąpienia i działania Andrzeja Dudy z początku kadencji i obecne, ta ewolucja staje oczywista. Wystarczy, że wspomnimy ostatnie wystąpienia Dudy w Białym Domu, przemówienie podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wreszcie najnowsze przemówienie na forum ONZ. Słuchając Dudy słyszymy lidera narodu upominającego się o prawdę historyczną i sprawiedliwość, obronę cywilizacji judeochrześcijańskiej, poszanowanie granic państw i bezpieczeństwa ich obywateli, zwłaszcza dzieci. Duda na arenie międzynarodowej nie ogranicza się do doraźnego reprezentowania interesu państwa polskiego. Prezydent staje się także rzecznikiem Gruzji, Ukrainy i innych państw stojących w obliczu konfliktu zbrojnego z potężniejszym sąsiadem. Rzecznikiem pokrzywdzonych przez historię narodów Europy Wschodniej i dążących do bezpieczeństwa i niezależności państw Trójmorza.

Na tle nieporadnego wobec problemów wewnętrznych Francji Emmanuela Macrona i kończącej karierę polityczną Angeli Merkel, Andrzej Duda jawi się jako polityk o dużym potencjale. Z poparciem amerykańskiej dyplomacji, jeśli polscy  wyborcy zapewnią mu drugą kadencję prezydencką, Andrzej Duda ma przed sobą walkę o europejskie przywództwo. Przywództwo, tak bardzo potrzebne podzielonej i dryfującej bez celu Unii Europejskiej.

Miłosz Manasterski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump w grudniu w Polsce? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:26
Prezydent Donald Trump mógłby przyjechać do Polski podczas "załatwiania różnych spraw w Europie" - powiedział we wtorek dziennikarzom w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Nie wykluczył, że mogłoby to nastąpić przy okazji szczytu NATO w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Spychalski: najpewniej od stycznia będziemy będziemy mogli udać się do USA bez wiz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 18:23
– Jeżeli odsetek odmów wiz do USA utrzyma się na poziomie poniżej 3 proc., to Polska wejdzie do systemu bezwizowego – powiedział w "Pulsie Trójki" Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Według niego od stycznia przyszłego roku Polacy najprawdopodobniej będą mogli udać się do USA bez wiz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: Polska przestała być w NATO członkiem drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 07:31
- Mówiono, że nie możemy na swoim terenie gościć wojsk amerykańskich, ewentualnie mogą tu być rotacyjnie. Teraz mamy zapisane w deklaracji, z podpisem prezydenta Stanów Zjednoczonych, że ta obecność jest trwała - powiedział na antenie Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atlantic Council: Polska zyska na rozwijaniu amerykańskich baz wojskowych

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 07:04
- Polska zdecydowanie zyska na powstaniu, utrzymaniu i rozwijaniu amerykańskiej infrastruktury dla baz wojskowych; w pierwszej kolejności pod względem bezpieczeństwa - mówi Michał Kobosko, szef polskiego biura waszyngtońskiego Atlantic Council.
rozwiń zwiń