X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spór o marszałka Senatu. Możliwe scenariusze - od decyzji zwycięzców, po transfer

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:41
W niedzielnych wyborach kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość mandatów w Senacie. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 48 senatorów. Wynik oznacza możliwe trudności przy wyborze marszałka wyższej izby Parlamentu.
Posiedzenie Senatu RP
Posiedzenie Senatu RPFoto: Twitter/Senat

PiS zdobyło większość w Sejmie. W Senacie większość partii rządzącej została utracona. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją.

Decyduje zwycięzca wyborów

schreiber ł F 1200.jpg
Rusza spór o Senat. Łukasz Schreiber: marszałka powinien wskazać PiS

- Zgodnie z takimi dobrymi zasadami - nie tylko parlamentaryzmu, ale w ogóle ciał ustawodawczych - marszałka Senatu powinno wskazywać zwycięskie ugrupowanie, czyli Prawo i Sprawiedliwość - ocenił Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Konieczne negocjacje

O konieczności rozmów, które pomogą wyłonić marszałka Senatu mówił senator Marek Borowski. Ocenił on, że naturalnym kandydatem na stanowisko marszałka izby jest sprawujący tę funkcję już wcześniej Bogdan Borusewicz.

Na pytanie, czy jest szansa, aby partie opozycyjne poparły Borusewicza powiedział: "Proszę mnie nie wciągać (w rozmowę) tutaj na opinię, co zrobi np. Lewica albo co zrobi PSL. To jest ich suwerenna decyzja i moje zdanie tutaj wypowiadane publicznie nie wiem, czy pomoże. To trzeba bardzo dyskretnie, bardzo delikatnie załatwiać i podkreślam, w grę wchodzą także wicemarszałkowie (...) Tam jest czterech, a przynajmniej było do tej pory czterech wicemarszałków i trzeba to jakoś uzgodnić".

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory do Senatu. PKW podała rozkład mandatów

Optymistyczne spojrzenie

- Trzeba pamiętać, że Senat ma bardzo szczególną rolę w polskim systemie legislacyjnym i politycznym. Nie przypadkiem mówi się, że jest to izba refleksji, izba zastanowienia, rozmowy między różnymi nurtami politycznymi. W związku z czym ja jestem w tej sprawie optymistą - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, komentując sytuację po wyborach.

- Senat jest dużo bardziej zindywidualizowany. Są tam także zupełnie inne procedury działania. Proszę zauważyć, że nawet najbardziej nieodpowiedzialni przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Senacie zachowywali się zawsze dużo spokojniej niż w Sejmie - dodał były szef MON.

Zmiana formacji

karczewski senat pap 1200.jpg
Nowy skład Senatu. Stanisław Karczewski: będziemy prowadzili rozmowy

Dotychczasowy marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie wyklucza możliwości zmian w reprezentacjach poszczególnych partii.

- Zdarzało się w poprzedniej kadencji, w poprzednich kadencjach, że przechodzili do nas senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść - podkreślił Stanisław Karczewski. - Zawsze toczą się jakieś rozmowy - dodał.

Wyciąganie wniosków

Do wyników wyborów do Senatu odniósł się także Krzysztof Sobolewski, poseł PiS, wcześniej pełnomocnik wyborczy partii. - To co się stało w Senacie, jest konsekwencją tego, że Prawo i Sprawiedliwość przestrzega pewnych zasad. Mogliśmy mieć lepszy wynik, gdybyśmy postawili na innych ludzi. My jednak nie popieraliśmy np. osób z zarzutami. Nie można tego powiedzieć o naszych konkurentach politycznych, gdzie oprócz pana Stanisław Gawłowskiego mamy byłego szefa NIK-u, pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, nieoficjalnie popieranego przez Koalicję Obywatelską - przypominał gość Polskiego Radia 24.

- Będą robione analizy, co się stało, że w niektórych okręgach, w których powinny być mandaty senackie, stało się inaczej. Będziemy wyciągać wnioski - dodał.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: K. Sobolewski: Senat może stać się początkiem łagodzenia sporu politycznego

Senat ma inicjatywę ustawodawczą, może też odrzucać ustawy uchwalane przez Sejm. Sejm odrzuca poprawki Senatu bezwzględną większością głosów.
Pierwsze posiedzenie Senatu musi się odbyć najpóźniej 12 listopada. Otwiera je prezydent lub najstarszy wiekiem senator - marszałek senior.

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie: senatorowie po odczytaniu roty ślubowania wypowiadają słowo "ślubuję", mogą dodać: "tak mi dopomóż Bóg". Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Senatu. Następnie marszałek Senatu przeprowadza wybór wicemarszałków.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Sejm i Senat. Wiemy, kiedy pierwsze posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 08:04
W związku z tym, że wybory parlamentarne odbyły się 13 października, pierwsze posiedzenia Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji odbędą się najpóźniej 12 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm i Senat. Przypominamy, jakie mają uprawnienia izby parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 10:46
Sejm i Senat to odpowiednio - niższa i wyższa izba polskiego parlamentu. W tej pierwszej samodzielną większość ma PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała niedzielne wybory, zdobywając 235 mandatów. Z kolei w Senacie minimalnie więcej miejsc zajmie opozycja, która ma 51 mandatów. 
rozwiń zwiń