Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci kapłana. - Błogosławiony ks. Jerzy szedł drogą krzepienia serc, budowania wiary w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna - powiedział prezydent.
2019-10-18, 20:08
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Rzecznik KEP: ks. Jerzy Popiełuszko jest popularny na całym świecie
- W sobotę 35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
- W przeddzień obchodów rocznicowych prezydent złożył kwiaty na grobie męczennika
- Andrzej Duda przywołał słowa papieża po śmierci ks. Popiełuszki "Niech z tej śmierci wyrośnie dobro"
- 19 października ustanowiony został w ubiegłym roku Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jego data powiązana została z rocznicą śmierci ks. Popiełuszki.
Andrzej Duda podkreślił, że ksiądz Jerzy Popiełuszko był jedną z najważniejszych postaci ostatnich dziesięcioleci historii Polski. Zaznaczył, że duchowny szedł drogą wspierania wiary w Boga i wiary w to, że dobro prędzej czy później zwycięży, i że musi nadejść wolność. Prezydent powiedział, że ksiądz Jerzy Popiełuszko za wiarę został zamordowany.
- Szedł swoją duszpasterską drogą, drogą duszpasterstwa robotników, drogą krzepienia serc, wspierania, budowania wiary przede wszystkim w Boga, ale także wiary w to, że dobro prędzej czy później zwycięży, że musi nadejść wolność, że Polska będzie wolna. Wspierał w tej wierze robotników, wspierał ludzi pracy, wspierał Solidarność wtedy rozbitą, ale walczącą w podziemiu. I za tę wiarę i za tę swoją postawę oddał życie, został zamordowany 19 października 1984 roku, 35 lat temu - powiedział prezydent przed kościołem pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie wspominając ks. Jerzego Popiełuszkę.
Prezydent przywołał słowa papieża Jana Pawła II po śmierci ks. Jerzego: "Niech z tej śmierci wyrośnie dobro". - To dobro zwyciężyło zło. Przyszedł rok 1989, przyszła wolna Polska. I dzisiaj mamy Polskę - po 30 latach od 1989 r. - wolną, niepodległą, suwerenną, która możemy budować, wspierać. To jest właśnie efekt tego wielkiego dzieła. Jestem przekonany, że ks. Jerzy Popiełuszko i inni księża, którzy zginęli, patrzą dzisiaj na Rzeczpospolitą z nieba i sprzyjają nam, wspierają nas w tym wielkim dziele budowania coraz piękniejszej nowej Polski. Tej odnowionej, odrodzonej, suwerennej, niepodległej dzisiaj w Sojuszu Północnoatlantyckim, w Unii Europejskiej. Modlą się na pewno za tę Polskę, a my się też za nią modlimy, ludzie wierzący za ich wstawiennictwem - powiedział.
Podziękował wszystkim, którzy czczą pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki i innych, którzy oddali życie za Polskę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Zobacz serwis specjalny
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Prezydent przypomniał, że to właśnie na pamiątkę męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki dzień 19 października został w ubiegłym roku przez Sejm ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.
- Duchownych niezłomnych, wszystkich tych, którzy niezłomnie walcząc w wiarę, niezłomnie walcząc o Polskę, walcząc modlitwą, walcząc słowem oddali życie, zostali zamordowani nie tylko w okresie stanu wojennego i później do 1989 r., bo przecież obok bł. ks. Jerzego Popiełuszki, byli także ks. Zych, ks. Suchowolec, ks. Niedzielak, którzy swoje życie oddali w tamtym czasie, a mieli postawę podobną do ks. Jerzego Popiełuszki - mówił Andrzej Duda.
Wskazał, że duchowni niezłomni byli też wcześniej. Wspomniał m.in. św. Andrzeja Bobolę, ks. Ignacego Skorupkę, księży, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej i w Powstaniu Warszawskim.
REKLAMA
Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Kim był ks. Jerzy Popiełuszko?
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W związku z obchodami Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Warszawie w kościele pw. św. Stanisława Kostki zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
REKLAMA
jmo
REKLAMA