P. Bernatowicz: jestem przeciwny ideologizacji sztuki współczesnej

- Chcę otwierać drzwi na wielu artystów, którzy nie identyfikują się ideologicznie ani z lewicą ani z prawicą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz, prezes zarządu Polskiego Radia w Poznaniu.

2019-10-26, 16:01

P. Bernatowicz: jestem przeciwny ideologizacji sztuki współczesnej

Posłuchaj

26. 10 P. Bernatowicz: jestem przeciwny ideologizacji sztuki współczesnej (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Minister kultury Piotr Gliński wysłał do związków i stowarzyszeń zawodowych informację o zamiarze powołania Piotra Bernatowicza na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - poinformowało MKiDN.

Powiązany Artykuł

gliński twitter 1200.jpg
Piotr Gliński: następuje tabloidacja kultury współczesnej, za którą stoi relatywizm

- Środowisko artystyczne, które mówi o sobie, że jest środowiskiem tolerancyjnym, chce postawić tamę osobie której nikt nie odmawia kompetencji, a przeszkodą mają być poglądy. Padają argumenty ideologiczne, a nie merytoryczne. Przeszkodą do mojej nominacji na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej mają być moje poglądy, które podzielane są przez większą część społeczeństwa w Polsce - powiedział Piotr Bernatowicz.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wystawa "Odkryj nasze Pomniki Historii". Piotr Gliński: to najcenniejsze polskie zabytki

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "nie ma we mnie nienawiści wobec sztuki współczesnej, którą zajmuję się od dwudziestu lat, mam natomiast stosunek krytyczny do wielu artystów, jest to jednak krytyka merytoryczna." - Przez wiele lat przyglądałem się procesom, które zachodziły w sztuce współczesnej i doszedłem do wniosku, że dominującą rolę zaczyna odgrywać w niej ideologia lewicowa, marksistowska. Stałem się krytyczny wobec ideologizacji sztuki - przyznał.

REKLAMA

"Najważniejsi w instytucjach sztuki są artyści"

- Jestem przeciwny ideologizacji sztuki współczesnej, chcę otwierać drzwi na wielu artystów, którzy nie identyfikują się ideologicznie ani z lewicą ani z prawicą. Najważniejsi w instytucjach sztuki są artyści, są ich solą. Nie są oni obecnie dostatecznie wynagradzani. Będę chciał to zmienić. Sprawy pracownicze są dla mnie bardzo ważne. Kreatywność napędza rozwój społeczeństwa - dodał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Sellin: w ciągu trzech lat nakłady na kulturę wzrosły o 20 proc.

Prezes zarządu Polskiego Radia w Poznaniu przyznał, że jego ideą zarządzania jest "dialog, rozmowa, dyskusja". - Do tej pory to się udawało, tak było gdy obejmowałem galerię Arsenał w Poznaniu w 2014, udało się stworzyć unikalną w Polsce placówkę. Wykluczana jest duża grupa artystów, którzy tworzą sztukę nie kierując się ideologią. Większość instytucji kulturalnych jest kierowana przez ludzi o lewicowych poglądach - mówił.

Piotr Bernatowicz, będący od października 2018 roku prezesem Radia Poznań, ma zastąpić dotychczasową dyrektor CSW Małgorzatę Ludwisiak, która 31 grudnia kończy swoją pięcioletnią kadencję.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury można wyłonić w drodze konkursu. Minister kultury może też wyrazić zgodę na powołanie na stanowisko dyrektora bez przeprowadzania konkursu.

Więcej w nagraniu.

***

Polskie Radio 24/dn/PAP

--------------------

REKLAMA

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 15.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej