X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemcy: wywiad ostrzega przed Huawei i hakerami. Chodzi o sieć 5G

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 15:00
Federalna Agencja Wywiadowcza (BND) ostrzegła przed dopuszczaniem chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. W odróżnieniu od USA Niemcy nie wykluczyły tej firmy z udziału w związanych z tym przedsięwzięciach. Jednocześnie niemiecki kontrwywiad ostrzega przed rosyjskimi i chińskimi hakerami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Red Tiger

CZYTAJ TEŻ
5g.jpg
Ekspert: 5G to również wybór geopolityczny, chodzi o bezpieczeństwo państwa

Sieć 5G jest "krytycznie ważną infrastrukturą przyszłości" - powiedział we wtorek szef BND Bruno Kahl podczas posiedzenia Gremium Kontrolnego Parlamentu (PKGr), organu Bundestagu odpowiedzialnego za nadzór nad działaniami tajnych służb.

Przypomniał, że w Chinach firmy są zmuszane do ścisłej współpracy z rządem i w związku z tym nie można ich obdarzać koniecznym przy realizacji projektów 5G zaufaniem. Przedsiębiorstwa takie jak Huawei powinny być zatem wykluczone z rozbudowy sieci - podkreślił.

Rząd niemiecki w kwestii Chin

Niemiecki rząd nie chce jednak z góry wykluczać chińskich firm i stawia na procedury zabezpieczające. Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) i Federalny Urząd Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (BSI) opracowały katalog wymagań wobec operatorów sieci telekomunikacyjnych. Wdrażany jest też system certyfikowania sprzętu używanego w newralgicznych punktach sieci.

Czytaj także
chiny pekin free 1200.jpg
Nasz wywiad. Amerykański strateg o działaniach Chin w Europie: trzeba znać zasady gry

Chińscy hakerzy

Przed Chińczykami ostrzega tymczasem nie tylko BND, ale też niemiecki kontrwywiad, Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).

Podczas wtorkowego posiedzenia PKGr szef BfV Thomas Haldenwang poinformował, że liczba chińskich cyberataków w Niemczech wciąż rośnie. Podczas gdy wcześniej hakerzy z Państwa Środka interesowali się innowacyjnymi technologiami, to teraz próbują wykradać również informacje dotyczące polityki zagranicznej i gospodarczej rządu.

Podczas gdy wcześniej hakerzy z Państwa Środka interesowali się innowacyjnymi technologiami, to teraz próbują wykradać również informacje dotyczące polityki zagranicznej i gospodarczej rządu

Szef niemieckiego kontrwywiadu powiedział, że obce służby szpiegowskie zwiększają aktywność w tym kraju. 

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji stwierdził, że działalność szpiegowska w Niemczech osiągnęła poziom, jakiego nie było od czasów zimnej wojny, a być może nawet go przerosła. Wzrosło także zagrożenie szpiegostwem cybernetycznym.

- Istnieją służby wywiadowcze, które atakują niemiecką sieć. Najczęściej atakowani są przedstawiciele rządu, urzędy, ale także firmy i instytuty badawcze - powiedział Thomas Haldenwang.

PAP/IAR/agkm

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: 5G to również wybór geopolityczny, chodzi o bezpieczeństwo państwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 14:50
- Chiny-USA - to podstawowa oś rywalizacji o technologię 5G. Wszystkie inne państwa muszą zająć stanowisko w tym konflikcie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mirosław Maj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. Zaznacza, że to technologia krytycznie ważna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bogdan Góralczyk: zderzenie strukturalne USA i Chin może prowadzić do nowej zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 15:20
- Wojna handlowa czy celna – to jeden z wymiarów strategicznego sporu o dominację, przywództwo, światową hegemonię. Chiny stały się zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i stąd działania strony amerykańskiej. Spór dotyczy wielu pól, ma charakter strukturalny – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Bogdan Góralczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seria manewrów Rosji. Sojusz wojskowy z Chinami budzi wiele pytań

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 11:00
- Od kilku lat Rosja poszerza zasięg współpracy wojskowej z Chinami. To nowa i intrygująca tendencja, jeśli wziąć pod uwagę spory obu państw z USA. Moskwa powiększa systematycznie zakres wszystkich ćwiczeń, m.in. trenując interoperacyjność okręgów wojskowych, także z wojskami Białorusi - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anna Maria Dyner (PISM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański strateg o taktyce Chin w Europie: trzeba uważać na zasady gry

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 17:40
- Chiny są daleko od Europy, ale geografia w cybererze nie jest kluczowa. Realne ryzyko istnieje w zakresie sieci komunikacji i warunków pożyczek udzielanych przez Chiny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl amerykański strateg, były specjalny wysłannik USA do Chin, Olin L. Wethington.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymany ws. szpiegostwa na rzecz Rosji. Były oficer CBŚ: nasilają się działania szpiegowskie przeciw Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:36
- Działania wywiadowcze wszelkiego typu się nasilają, bo Polska stała się ważnym graczem w Europie i na świecie, jest ważnym członkiem NATO, powstają tu nowe bazy wojskowe - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jacek Wrona, były oficer Centralnego Biura Śledczego. Podkreśla, że obecny szpieg może mieć zwyczajne oblicze: nie musi być Jamesem Bondem. Zatrzymanie Piotra Ś. przez ABW to jednak dość szczególny przypadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Raubo: jesteśmy na szpiegowskim celowniku Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:54
- Rosję, a tym samym również jej służby specjalne, interesuje niemal wszystko, co dotyczy Polski, jej polityki regionalnej, NATO, energetyki. Co więcej, przez ostatnie lata nasila się debata, czy nie wraca poziom nasycenia aktywnością szpiegowską porównywalny do okresu zimnej wojny – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Jacek Raubo (infosecurity24.pl).
rozwiń zwiń