Ks. B. Bartołd: bastionem trwałości narodu jest rodzina

- Rodzina jest naturalną kolebką rozwoju, życia i bezpieczeństwa. A dziś niektórzy walczą z rodziną - mówił proboszcz Archikatedry św. Jana ksiądz Bogdan Bartołd podczas wieczornej mszy, którą odprawiono w kolejną miesięcznicę smoleńską. Msza to także element społecznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

2019-11-10, 20:18

Ks. B. Bartołd: bastionem trwałości narodu jest rodzina

Posłuchaj

Ks. Bogdan Bartołd: prymas mocno przypominał, że naród jest rodziną rodzin, a nie związkiem wolnych związków (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W homilii ks. Bogdan Bartołd powiedział, że "wielkim darem Boga było odzyskanie niepodległości po prawie 130 latach niewoli". Nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, który "nieraz pytał z bólem, czy zauważyliśmy ten palec Boży w dziejach naszego odrodzenia".

Powiązany Artykuł

pap jarosław kaczyński miesięcznica smoleńska 1200.jpg
Miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS złożył kwiaty przed pomnikami

Cytując go ks. Bogdan Bartołd mówił, że prymas wielokrotnie wskazywał, "ile pośród nas jest pychy, wyniosłości, targów, wzajemnego pomiatania, lekceważenia własnych zasług". - Ciągle powraca smutna prawda, że tak mało doceniamy dar wolności, niepodległości - zauważył. - Kard. Wyszyński pisał, że ta długa niewola nie wyleczyła nas z ducha buntu. W walkach partyjnych zapomniano, gdzie kończy się dobro partii, a zaczyna dobro wspólnej matki, czyli ojczyzny - dodał duchowny.

"Naród jest rodziną rodzin"

Przytoczył również słowa kard. Wyszyńskiego o tym, że "bastionem trwałości narodu jest rodzina". - Także dla współczesnego człowieka rodzina jest ostoją, zajmuje uprzywilejowane miejsce we wszystkich społecznościach. Rodzina jest naturalną kolebką rozwoju, życia i bezpieczeństwa. A dziś niektórzy walczą z rodziną - mówił ks. Bogdan Bartołd.

- Mówią, że to przeżytek, że opresja, przemoc i proponują tzw. wolne związki. Prymas mocno w tej katedrze przypominał, że naród jest rodziną rodzin, a nie związkiem wolnych związków – podkreślił ks. Bogdan Bartołd.

REKLAMA

Dodał, że Prymas Tysiąclecia, gdyby był obecny na tej mszy, powiedziałby, że wiara w Boga jest kluczowa dla istnienia narodu polskiego.

Powiązany Artykuł

jaroslav1200.jpg
Prezes PiS: musimy iść drogą, którą szli ojcowie niepodległości

- Na pewno powiedziałby, że największym nieszczęściem dla bytu i zagrożeniem dla wolności narodu jest oderwanie od Boga, jak i lekceważenie jego praw. Że życiodajną wartością w naszych dziejach zawsze była żywa wiara i ufność w bożą opatrzność. Prymas Tysiąclecia, którego drogą wolności podążamy, na pewno chciałby nam powiedzieć: chociaż mielibyśmy stracić wszystko w naszej ojczyźnie, musimy zachować wiarę w Boga. Powtarzam, możemy stracić wszystko, byle nie to - mówił ks. Bogdan Bartołd.

Po mszy Marsz Pamięci

Wieczorną mszę w Archikatedrze świętego Jana odprawiono w kolejną miesięcznicę smoleńską. Uczestniczyli w niej m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Kaczyński odwiedził grób pary prezydenckiej na Wawelu

REKLAMA

Msza była także elementem społecznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Po nabożeństwie na pl. Piłsudskiego przeszedł Marsz Pamięci. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w 101. rocznicę jego przyjazdu do Warszawy złożono kwiaty. Kwiaty zostały tez złożone przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na pl. Piłsudskiego wystąpił Jarosław Kaczyński.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej