"Demokratka w najlepszym stylu". Piotr Gliński wspomina Izabellę Galicką
Dziś odbył się pogrzeb doktor Izabelli Galickiej: historyk sztuki, odkrywczyni jedynego w Polsce obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Zmarła została pochowana na Powązkach Wojskowych. Uroczystości miały charakter państwowy. - Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia - powiedział wicepremier Piotr Gliński.
2019-11-13, 15:20
- Izabella Galicka zmarła 1 listopada w wieku 88 lat
- To autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki
- 23 października natomiast prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Powiązany Artykuł
Dziś pogrzeb Izabelli Galickiej - odkrywczyni obrazu El Greca
- Spotykamy się dzisiaj, żeby pożegnać osobę wyjątkową, powszechnie szanowaną, lubianą i cenioną. Przez licznych przyjaciół: kochaną. Żegnamy wybitnego historyka sztuki, pedagoga, wykładowcę uniwersyteckiego. Odznaczoną Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis", Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości pogrzebowych dr Izabelli Galickiej w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.
- Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia - podkreślił.
Piotr Gliński przypomniał, że z rodzinnego domu o tradycjach ziemiańskich i inteligenckich dr Galicka "wyniosła zainteresowania artystyczne". - Jej matka, absolwentka klasy fortepianu w konserwatorium, zakorzeniła w niej miłość do muzyki i piękna. Ojciec, znany lekarz, wychował ją w obowiązku służby publicznej - wyjaśnił.
- Patriotyzmu nie musiała się uczyć od nikogo. Stanowił bowiem naturalną część jej tożsamości rodzinnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie - podkreślił wicepremier.
[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka
Zwrócił uwagę, że "jej życie pomieściłoby nie jedną, ale kilka wypraw". Przypomniał, że była taterniczką, członkiem klubu wysokogórskiego, narciarką, poliglotką. - Prowadziła swobodnie konwersacje w języku niemieckim, włoskim, francuskim, angielskim i węgierskim - dodał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji
Przy herbacie z kard. Wyszyńskim
- Była demokratką w najlepszym stylu. Czuła się swobodnie popijając herbatę w towarzystwie kardynała Wyszyńskiego, jak i proboszcza wiejskiej parafii. Z uwagą słuchała profesora uniwersyteckiego, jak i sołtysa. Iza kolekcjonowała ludzi i ich historie, tak samo jak cenne zabytki - powiedział Gliński.
Wskazywał, że Izabella Galicka "uczyła, że w życiu nie ma przypadków, że przypadki zdarzają się w gramatyce", a "odkrycie obrazu El Greca w Kosowie Lackim nie było dziełem przypadkiem".
- Wynikało z głębokiej wiedzy, talentu, oraz eksperckiej intuicji - podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Za odkrycie obrazu El Greca wraz z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku br. została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".
kstar
REKLAMA
REKLAMA