Oblicza współczesnego chrześcijaństwa. Czas szaleństwa czy czas wiary?

- Działania podejmowane przez papieża Franciszka dla jednych są wyjściem papiestwa w nowoczesność, dla innych zaś przejaw kryzysu, odejścia od dwóch tysięcy lat wiary i tradycji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, publicysta, redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy.

2019-12-01, 18:50

Oblicza współczesnego chrześcijaństwa. Czas szaleństwa czy czas wiary?
Na obrazie św. Hieronim Odziany jest w strój kardynalski, a swoją pozą oddaje charakter uczonego humanisty. Foto: Wikimedia/CC

Posłuchaj

01.12.19 Paweł Lisicki: mamy budować nowy lepszy świat marginalizując to, co było najważniejszą częścią chrześcijańskiego posłania
+
Dodaj do playlisty

Czas szaleństwa czy czas wiary? O kryzysie w Kościele, fałszywym ekumenizmie, "myślicielach" nowej lewicy i czasach ostatecznych – taki tytuł nosi książka będąca zapisem rozmowy Pawła Lisickiego i Tomasza D. Kolanka.

Powiązany Artykuł

shutterstock_synod amazoński 1200.jpg
Bergogliańska rewolucja w Kościele katolickim

- Jeśli popatrzymy na głosy nawet najostrzejszych kryzysów obecnego pontyfikatu, mówiących że mamy do czynienia z odejściem od chrześcijańskiej tradycji i daleko idącym zeświecczeniem, to mam wrażenie  że w przypadku papieża Franciszka mamy do czynienia z radykalizacją pewnych zmian, które już wcześniej miały miejsce. Jeśli tak ostro, i słusznie, krytykuje się to, co miało w miejsce w Rzymie związku z Synodem Amazońskim, to nie można nie zauważyć, że w 1986 r. na spotkaniu w Asyżu również dochodziło wtedy do aktów, które dzisiaj potępiamy – zauważył gość audycji.

Paweł Lisicki przypominał, że o ile elementy zeświecczenia przekazu kościelnego są widoczne u papież Franciszka, to ich źródeł można się doszukać w niektórych tekstach Soboru Watykańskiego II, mi.n. "Gaudium et spes" czy "Dignitatis humanae".

Powiązany Artykuł

synod biskupi kościół free shut 1200.jpg
Synod Amazoński. Biskupi za możliwością kapłaństwa żonatych i definicją grzechu ekologicznego

- Tam mamy mocno postawioną tezę, że zarówno ludzie wierzący i niewierzący mają taki sam cel, służbę człowiekowi. Jeśli tak jest, to bardzo łatwo zauważyć, że ofiarą takiego podejścia musi paść wszystko, co w chrześcijaństwie nadprzyrodzone. Nagle się okazuje, że mamy budować nowy lepszy świat marginalizując to, co było co było najważniejszą częścią chrześcijańskiego posłania - podkreślał publicysta.

REKLAMA

Rozmawiał Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/ka

--------------------------------------

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 07:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej