X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Tomasz Żukowski: ofensywa historyczna Putina nie jest przypadkowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 15:47
- Terminy się nakładają. Szczyt ofensywy historycznej Władimira Putina będzie miał miejsce w maju, podczas wyborów prezydenckich w Polsce. W maju przypada też rocznica zakończenia II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Żukowski. 
Audio
  • Dr Tomasz Żukowski o polityce historycznej Rosji (Temat dnia/Gość PR24)
Dr Tomasz Żukowski
Dr Tomasz ŻukowskiFoto: PR24/RB

Pod koniec grudnia 2019 roku Władimir Putin skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych, dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki.

"Rosja stała po złej stronie"

lawrow-pap-1200.jpg
Rosja będzie dalej zakłamywać historię. Niepokojące słowa Ławrowa

Dr Tomasz Żukowski zwrócił uwagę na nakładające się terminy wyborów prezydenckich w Polsce i rocznicy zakończenia II wojny światowej, która jest "świętem założycielskim pamięci zbiorowej współczesnej Rosji". - Opiera się na odbiegającym od prawdy twierdzeniu, że Rosja od początku II wojny światowej stał po właściwej stronie. Przecież był pakt Hitler-Stalin, znany również jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Wiemy, jak było naprawdę - tłumaczył dr gość PR24. 

"Kalkulacja" 

Jego zdaniem strategia Rosji w tej sprawie jest całkowicie skalkulowana. - Polecam artykuły opisujące debatę w specjalistycznym rosyjskim think-tanku. Eksperci podpowiadali Władimirowi Putinowi jak próbować budować koalicję pomiędzy brukselską biurokracją a Rosją i jeszcze innymi podmiotami przeciwko Polsce. Ta strategia, jak na razie szczęśliwie nieskutecznie, jest przez Rosję realizowana - powiedział socjolog.  

"Nie ma końca historii"

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Rosja nasila ataki. Ciąg dalszy kłamstw i manipulacji o historii Polski

Dodał, że wbrew temu co twierdzili niektórzy, nie ma końca historii. - W tej historii bywa trudno.  Silna Polska i Europa Środkowo-Wschodnia jest sprzeczna przede wszystkim z interesami Rosji. Do pewnego stopnia jest też niezgodna z interesami silnych graczy Europy Zachodniej i kilku innych podmiotów światowej polityki - podkreślił Żukowski.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: dr Tomasz Żukowski

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 13.33

Czytaj także

"To było przyniesienie nowej niewoli". MSZ o "wyzwoleniu" Warszawy i oszczerstwach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 13:26
Gdy 17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu, to nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli, komunistycznej - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Kolejną próbą zakłamywania historii" nazwał opublikowanie dokumentów, według których Polacy mieli mordować Żydów i Ukraińców w Warszawie w 1945 r.
rozwiń zwiń