more_horiz
Wiadomości

Nadzwyczajny szczyt ws. budżetu Unii Europejskiej. Wiemy, kiedy się odbędzie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 18:12
Szef Rady Europejskiej Charles Michel zwołał na 20 lutego nadzwyczajny szczyt w sprawie unijnego budżetu. Celem jest porozumienie w sprawie wydatków Unii na lata 2021-2027.
Audio
  • Charles Michel zwołał szczyt unijny ws. budżetu. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Charles Michel
Charles MichelFoto: PAP/EPA/NAKE BATEV

Szef Rady napisał, że zdecydował się zwołać nadzwyczajny szczyt 20 lutego po dwustronnych konsultacjach z przedstawicielami unijnych rządów. - Nadszedł czas na osiągnięcie porozumienia - podkreślił. Dodał, że kolejne opóźnienia spowodują problemy i zagrożą realizacji obecnych programów, jak również tych nowych.

Potrzeba kompromisu

Charles Michel napisał też, że ma świadomość, że negocjacje w sprawie budżetu po 2020 roku są najtrudniejsze w historii, ale że jest przekonany, że przy zdrowym rozsądku i determinacji możliwe jest porozumienie dotyczące wieloletniego budżetu, na czym skorzystają wszyscy Europejczycy.

- Wszystkie strony muszą wykazać się wolą kompromisu - zastrzegł Charles Michel. Poinformował także, że w najbliższych dniach przeprowadzi konsultacje z europejskimi stolicami zanim przedstawi pełną propozycję unijnego budżetu.

brexit komisja europejska free shutt 1200.jpg
Brexit staje się faktem. Rada i Komisja Europejska podpisują umowę

Będą cięcia? 

Obecnie brany jest pod uwagę projekt Komisji Europejskiej z maja ubiegłego roku, bo wszystkie kolejne propozycje, w tym najnowsza, przygotowana przez Finlandię, były odrzucane przez państwa członkowskie.

Propozycja Komisji przewiduje cięcia w porównaniu z obecnym budżetem, największe w polityce spójności, bo, jak argumentowała Bruksela, z powodu brexitu będzie mniej pieniędzy we wspólnej kasie i dochodzą też nowe zadania jak polityka obronna czy migracyjna.

Polska podkreśla, że podczas negocjacji będzie bronić spójności przed redukcją finansowania.

pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem