X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik Wód Polskich: pierwsze wymierne efekty związane z retencją jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 20:03
- Dbamy o to, żeby wody nie brakło i nie było jej za dużo - w sensie powodzi - i marcu, i w lipcu, ale także za 50 i 100 lat. To jest misja Wód Polskich - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik instytucji Sergiusz Kieruzel
Audio
  • Sergiusz Kieruzal o działaniach na rzecz melioracji i retencji wody ("Temat dnia / Gość PR24")
Sergiusz Kieruzel, Wody Polskie
Sergiusz Kieruzel, Wody Polskie Foto: TB/PR24

Kilka dni temu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował, że grozi nam największa od 50 lat susza. O tym, jakie działania przedsiębierze rząd oraz utworzone przezeń Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, mówił w Polskim Radiu 24 Sergiusz Kieruzel.

shutterstock_rzeka-1200.jpg
"Inwestycje w nawadnianie są konieczne". Na przeciwdziałanie suszy ministerstwo przeznaczy 400 mln zł

Lata zaniedbań w gospodarce wodnej

- Przed pogodą zawsze trzeba być bardzo pokornym, jest nieprzewidywalna. Oczywiście możemy to prognozować, prognozy, jeśli chodzi o opady atmosferyczne i te wahania - lata mokre, lata suche - mamy przebadane i zaprojektowane na najbliższe 100 lat w Wodach Polskich. Ale oczywiście ta pokora zostaje. Na dzisiaj rzeczywiście grozi nam duża susza - mówił rzecznik Wód Polskich.

Podkreślił, że sytuacja wynika z wielu lat zaniedbań. Koniec PRL oznaczał upadek finansowy, zaś po odzyskaniu niepodległości gospodarka wodna wciąż była mocno ograniczona. Dopiero teraz kończone są projekty z lat 80., zaś przez ostatnie 30 lat realizowano przede wszystkim te antypowodziowe, zaś nie zajmowano się zapobieganiem skutkom suszy.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marnujemy wodę na potęgę. Jak to zmienić?

Jak wyjaśnił Sergiusz Kieruzel, z tego właśnie powodu powstały Wody Polskie, które skupiają pod sobą wszystkie działania związane z gospodarowaniem wodą w Polsce i realizują systemowe rozwiązania.

Możemy retencjonować więcej wody

Zapytany o faktyczną ilość wody, która poddawana jest retencji w Polsce, rzecznik Wód Polskich potwierdził, że obecnie jest to ok. 7 proc. - Geograficznie jesteśmy w stanie gromadzić ponad 2 razy więcej wody, prawie 16 proc., jeśli chodzi o zbiorniki retencyjne. Natomiast retencjonować jesteśmy w stanie prawie 30 proc., również przez retencję naturalną - wytłumaczył Sergiusz Kieruzel.

- O tym mówi właśnie program "Stop suszy" - co powinniśmy robić konkretnie, jak działać, żeby zatrzymywać wodę. I Wody Polskie rozpoczęły realizację tego wielkiego planu - zaznaczył.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Anna Moskwa: możemy zatrzymywać więcej wody niż robimy to do tej pory

Zapytany o realne sukcesy, zapowiedział, że wdrożenie systemowego rozwiązania związanego z retencją ogłoszone zostanie jeszcze w tym roku. - Dbamy o to, żeby wody nie brakło i nie było jej za dużo - w sensie powodzi, ale przede wszystkim żeby jej nie brakło i marcu, i w lipcu, ale także za 50 i 100 lat. To jest misja Wód Polskich. W tym roku będą pierwsze, realne, wymierne sukcesy związane z retencją wody - podkreślił rzecznik Wód Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Sergiusz Kieruzel (rzecznik Gospodarstwa Wody Polskie)
Data emisji: 08.02.2020
Godzina emisji: 18.32

PR24/jmo

Czytaj także

"Nie ma negatywnego wpływu na środowisko". Marek Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 09:33
- Raport oddziaływania na otoczenie sporządzaliśmy z ogromną skrupulatnością. Trwało to kilka lat. Dialog w tej sprawie z Komisją Europejską jest bardzo intensywny, gwarantuję pozytywne efekty środowiskowe - powiedział w TVP Info minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inwestycje w nawadnianie są konieczne". Na przeciwdziałanie suszy ministerstwo przeznaczy 400 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:33
Setki milionów złotych na poprawę retencji wody przeznaczy w tym roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze mają trafić między innymi na budowę jazów, które pozwolą zatrzymać więcej wody w środowisku. Planowane inwestycje mają złagodzić skutki suszy w regionach, które są najmocniej zagrożone brakiem wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister gospodarki morskiej: przekop Mierzei Wiślanej jest prawnie bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 16:19
- W sprawie inwestycji na Mierzei Wiślanej nie widzimy ścieżki formalnej, w której mogłoby się pojawić stanowisko Komisji europejskiej. Nie musimy o to pytać, to nie jest inwestycja, która miałaby znaczący negatywny wpływ - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Moskwa, wiceszefowa ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
rozwiń zwiń