X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mario Puzo w polskiej wersji". Jakub Maciejewski o sprawie tzw. willi Kwaśniewskich

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 19:55
- Donna Corleone to Jolanta Kwaśniewska, która dysponuje majątkiem, przyjmuje hołdy od przyjaciół, lekceważy ich, zgarnia miliony, a nie ma 500 złotych, aby dać zarządzającej jej nieruchomością na opłaty za gaz - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski (Sieci).
Audio
  • Jakub Maciejewski o sprawie willi Kwaśniewskich (Stan rzeczy)
Willa w Kazimierzu Dolnym przy ul. Góry, którą mieli kupić na podstawioną osobę Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy
Willa w Kazimierzu Dolnym przy ul. Góry, którą mieli kupić na podstawioną osobę Jolanta i Aleksander KwaśniewscyFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Blisko 400 stron, w tym raport dotyczący śledztwa mający 78 stron oraz kilka plików z nagraniami mp3. Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dot. willi w Kazimierzu Dolnym, która miała faktycznie należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, choć formalnie właścicielem był kto inny. Ze stenogramów nagrań wyłania się obraz powiązań osób zaangażowanych w transakcję. - Formalny właściciel willi w Kazimierzu Dolnym Marek Michałowski nie miał nic do powiedzenia. Był tylko i wyłącznie słupem - powiedział Jakub Maciejewski. 

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Kulisy Spraw: śledztwo ws. "willi Kwaśniewskich"

Kwasniewscy1200.jpg
Anita Gargas o sprawie willi Kwaśniewskich: CBA musiało zareagować tak a nie inaczej

O willi wspomniał Józef Oleksy podczas spotkania z Aleksandrem Gudzowatym we wrześniu 2006 roku. Do tej sprawy CBA skierowało m.in. Tomasza Kaczmarka, który wcielił się w rolę biznesmena zainteresowanego kupnem willi. W nagranych później przez CBA rozmowach prezes Budimeksu Marek Michałowski wskazuje, że to on jest podstawionym właścicielem nieruchomości. Z materiałów można też wywnioskować, kto zarządzał nieruchomością, podpisywał umowy i miał prowadzić negocjacje ws. sprzedaży.

Materiał na serial 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy materiał na serial sensacyjno-kryminalno-polityczny Netflixa oparty na faktach. - Państwo Kwaśniewscy nie są amatorami. Jak bierze się pod stołem grube pieniądze, to się wie jak. To są fachowcy najwyższej próby powiązani z PZPR i KGB w swoim czasie. To nie są amatorzy - przypomniał Jakub Maciejewski. 

Przeciek 

Z materiału wynika, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy zorientowali się, że prowadzona jest wobec nich operacja. - Media opublikowały rozmowę Gudzowaty-Oleksy. Oleksy mówił, że "Kwaśniewski to mały krętacz", że "Kwaśniewscy nie potrafiliby się wytłumaczyć z willi". Mógł więc na Kwaśniewskich paść blady strach. Nie mam też zaufania do władzy PO-PSL, która panowała podczas operacji "Silver". Przecieki mogły wypłynąć spoza ścisłego grona CBA, bo Mariusz Kamiński zgodnie z prawem przekazywał informacje swoim przełożonym - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

1200_Kwaśniewscy_PAP.jpg
Sprawa willi w Kazimierzu Dolnym. Kwaśniewscy wydali oświadczenie

Oświadczenie 

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy wydali oświadczenie. Twierdzą, że raport CBA jest manipulacją - przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła ich za wszelką cenę zdezawuować, a pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku. - To stara komunistyczna zasada, że "to było dawno". Tak wszyscy komuniści zeznają przed sądami, do tego powołują się na swój stan zdrowia. Poza tym w dostępnych materiałach nie ma żadnych wskazówek, które wybielałyby Kwaśniewskich - argumentował publicysta. 

Katowicka prokuratura apelacyjna umorzyła w marcu 2010 r. prowadzone od 2007 r. postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki. Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa. W grudniu 2016 r. roku katowicka prokuratura podjęła umorzone wcześniej śledztwo. Postępowanie jest prowadzone "w sprawie". Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Jakub Maciejewski

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24

Czytaj także

Sprawa "willi Kwaśniewskich". Publicysta: nie będzie z tego wielkiej afery

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 19:13
- CBA mogło jedynie ujawnić raport z postępowania. Myślę, że tak szybko jak ta sprawa powróciła, tak szybko zejdzie z agendy i nie będzie jej dalszego ciągu. Kwaśniewscy zostali jedynie przywołani do tablicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarności". Gościem audycji był także Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń