Politolog: poglądy PO w kwestiach światopoglądowych cały czas ewoluują

- Małgorzata Kidawa-Błońska mówiąc o posiadaniu dzieci przez pary jednopłciowe miała zapewne na myśli adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Poglądy PO ewoluują w tych kwestiach cały czas, wraz z jej aktualną pozycją na scenie politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup, politolog z UW.

2020-02-19, 12:00

Politolog: poglądy PO w kwestiach światopoglądowych cały czas ewoluują
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (na pierwszym planie). Foto: Twitter/M_K_Blonska

Posłuchaj

Dr Bartłomiej Biskup o kampanii prezydenckiej (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Tematem audycji była kampania prezydencka i główne kwestie społeczne, na których mogą oprzeć się kandydaci. - Zobaczymy czy w kampanii zadziałają emocje. Sprawa zdrowia obywateli dotyka każdego z nas i jest to drażliwy temat. Służby zdrowia nie udało się jeszcze nikomu w III RP uzdrowić. Wiadomo, że nigdy nie jest tak, że pieniądze budżetowe są odebrane z jakiejś innej strony. Taki przekaz może jednak trafiać do ludzi, którzy są w jakiś sposób dotknięci systemem służby zdrowia, a jest to spora grupa osób - zaznaczył rozmówca.

Powiązany Artykuł

niepełnosprawni pomoc free shut 1200.jpg
"Robi ludziom zamieszanie w głowie". Liziniewicz o wykorzystywaniu w kampanii osób niepełnosprawnych

"Rozmowy cięższego kalibru"

Jak powiedział politolog, "ze strony opozycji ten temat będzie wracał. W przypadku prezydenta i strony rządzącej, najrozsądniejsze jest zamknięcie tematu. Niech prezydent podpisze ustawę i idzie dalej, a jeśli nie, niech ją zawetuje. Rząd ma tutaj dosyć wiarygodny przekaz. Musi posługiwać się faktami i danymi, które posiada. Jeśli jest wzrost nakładów na onkologię, rząd powinien o tym mówić. Pytanie czy przebije się to w zalewie ośmieszania tej kwestii i jak długo można ciągnąć ten temat".

- Politycy i dziennikarze żyją w bańkach medialnych, które sami tworzą. Wydaje im się, że ważne jest tylko to, o czym mówią. Ten, kto utknie w tej bańce, popełni błąd. Świat nie rozgrywa się na Twitterze. Wydaje się, że w pewnym momencie kampanii prezydenckiej będzie musiała zajść zmiana jakościowa - podsumował Bartłomiej Biskup. 

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jarosław Gowin: o wyniku wyborów zdecydują ci, którzy dziś są niezdecydowani

- Mamy także deklaracje światopoglądowe. Będą się one powoli składać na przekaz tej kampanii. Na pewno dojdzie do bezpośrednich kontaktów między kandydatami, którzy będą chcieli się pokazać i zadać sobie bezpośrednio pytania. To będą rozmowy cięższego kalibru. Z pewnością nie unikniemy kwestii światopoglądowych, ponieważ to naturalne "mięso" kampanii wyborczej - stwierdził.

"Poglądy PO ewoluują"

Powiązany Artykuł

Leszczyna1200.jpg
Izabela Leszczyna o kampanii prezydenckiej: treść ważniejsza niż forma

Gość Polskiego Radia 24 mówił również o wypowiedzi Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na temat posiadania dzieci w związkach jednopłciowych. - Nie wiem czy to był pogląd czy stwierdzenie biologicznego faktu. Chodziło tutaj zapewne o adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Poglądy PO ewoluują w tych kwestiach cały czas, wraz z jej aktualną pozycją na scenie politycznej. Być może to też poglądy pani marszałek, które zawsze miała. Na to pytanie mamy już odpowiedź - zwrócił uwagę.

REKLAMA

Zdaniem Bartłomieja Biskupa, "Małgorzata Kidawa-Błońska musi zmierzyć się z tym czy zdoła zgromadzić większe poparcie niż jej partia. To także być albo nie być dla Szymona Hołowni. Podobnie Lewica dziś zmaga się z dużymi problemami i czy Robert Biedroń jest w stanie odbudować wysokie poparcie, które roztrwonił w działaniu w Wiośnie. Wspólny front pojawi się w II turze. Będzie to gra "za" albo "przeciw".

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Na pewno będzie wykorzystany". Budka o wsparciu Tuska w kampanii wyborczej

- Specyfiką ponownego kandydowania urzędującego prezydenta jest to, że ta kandydatura nie powinna wchodzić w ostry spór i powinna wykorzystywać słabości przeciwników. Siłą takiej pozycji może być odcięcie się i powiedzenie, że "jestem ponad sporem politycznym i będę robił swoje". W przypadku takich kandydatów to bardzo często stosowana strategia i wydaje się, że prezydent Andrzej Duda też ją zastosuje. Na dziś udaje mu się to, bo ma on lepsze notowania niż sama partia PiS - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
"Premier jest twardym negocjatorem". Wiceszef MSZ o szczycie UE

Budżet UE na lata 2021-2027

Gościem Polskiego Radia 24 był również prof. Zbigniew Krysiak, który komentował z kolei czwartkowy szczyt UE. - Budżet UE na lata 2021-2027 to ok. bilion 200 mld euro. Średnio oznacza to ok. 162 mld euro.Z tego ok. 1/3 budżetu to polityka spójności, na której Polsce bardzo zależy. 1/3 to kwestia rolnictwa na czym też nam zależy - wyliczał.

REKLAMA

Prof. Zbigniew Krysiak wskazywał, że roczny budżetu UE to kwota strat z tytułu podatku VAT w całej Europie na skutek funkcjonowania mafii vatowskich.

- Premier Mateusz Morawiecki niejednokrotnie komunikował do UE, żeby zająć się tym tematem i w ten sposób można zyskać bardzo wiele - mówił.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Bartłomiej Biskup (UW), prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumanna)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej