X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ambasada Rosji przy ulicy Niemcowa. W Moskwie władze starają się zatrzeć ślady jego pamięci, przerażają je nawet znicze

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 21:30
Władze Pragi zmieniają nazwę placu, przy którym znajduje się ambasada Federacji Rosyjskiej na plac Borysa Niemcowa. Wcześniej zmianę ulic i placów przy rosyjskiej ambasadzie przeprowadziły m.in. Waszyngton, Kijów i  Wilno. - W Rosji władze nie pozwalają upamiętnić postaci Niemcowa, przerażają je nawet znicze w miejscu morderstwa - przypominał we wcześniejszym wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl autor opracowania o Niemcowie, politolog, dr Andriej Makaryczew. - Sednem sprawy jest to, że w ramach obecnego systemu w Rosji takie morderstwo było możliwe i oczywiście nie było to pierwsze tam morderstwo polityczne - mówił.
Borys Niemcow
Borys NiemcowFoto: Shutterstock.com

borys niemcow free 1200.jpg
"Borys Niemcow mógł żyć wygodnie jak jego koledzy, wybrał wolność. Wciąż myślę o jego motywacji"

Zmiana tablic w Pradze ma się dokonać w piątą rocznicę śmierci Niemcowa, 27 lutego.

Borys Niemcow był wicepremierem Rosji za rządów prezydenta Borysa Jelcyna. Stał się krytykiem prezydenta Putina, opisywał korupcję w najwyższych kręgach władz w swoich głośnych na całym świecie raportach, występował przeciwko zaangażowaniu Rosji w konflikt na Ukrainie. Został zastrzelony 27 lutego 2015 roku niemal pod murami Kremla.

Śledztwo nie ujawniło zleceniodawców: krytykuje je nowy raport OBWE 

Nowy raport OBWE z 20 lutego 2020 roku wezwał do przeprowadzenia nowego i pełnego śledztwa w kwestii morderstwa Borysa Niemcowa.

Margareta Cederfelt, specjalny sprawozdawca tego raportu, powiedziała mediom, że śledztwo, które przeprowadzono w Rosji, zostawia wiele pytań bez odpowiedzi. – Jego śmierć była tragedią dla Rosji, miała silny wpływ na sytuację polityczną, wzbudziła strach i może otworzyć drogę do dalszych ataków i represji – mówiła.

Jak przypominał kilka miesięcy temu w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl współpracownik Niemcowa, Władimir Kara-Murza, sąd w Moskwie skazał kilka osób, które pochodzą z Czeczenii i w jakiś sposób są związane z reżimem Ramzana Kadyrowa. - Otrzymali wyroki więzienia za dokonanie zabójstwa. Po czym de facto zamknięto sprawę. Jednak nie wskazano organizatorów, zleceniodawców, nie określono motywacji przestępstwa - mówił.

CZYTAJ TAKŻE: ŻANNA NIEMCOWA: PUTIN OSOBIŚCIE BLOKUJE ŚLEDZTWO W SPRAWIE ŚMIERCI MOJEGO OJCA >>> 

- Sprawa nie była rozpatrywana jako zamach na życie działacza politycznego, a zabójstwo. Starano się stworzyć wrażenie, że cała sprawa nie ma kontekstu politycznego - mówił Władimir Kara-Murza.


kara murza 1200 123.jpg
"Dwa razy próbowano mnie otruć". Współpracownik Niemcowa: wkrótce inicjatywa związana z sankcjami wobec Kremlanie otruć". Współpracownik Niemcowa: wkrótce inicjatywa związana z sankcjami wobec Kremla

Jak dodał, przyjaciele Niemcowa zwrócili się do organizacji międzynarodowych – do Rady Europy i OBWE. - Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w 2019 przyjęło raport litewskiego deputowanego Emanuelisa Zingerisa, w którym stwierdza się, że skazani nie mogli sami zorganizować tego rodzaju zabójstwa lidera opozycji Borysa Niemcowa tuż pod murami Kremla bez akceptacji i instrukcji politycznego i wojskowego kierownictwa. W efekcie Zingerisowi zakazano wjazdu do Rosji - opowiadał portalowi PolskieRadio24.pl Władimir Kara-Murza.

Ustawa Magnickiego

Borys Niemcow, jak przypominał Władimir Kara-Murza, odegrał bardzo dużą rolę w kwestii przyjęcia ustawy Magnickiego w Stanach Zjednoczonych, nazywał ją najbardziej prorosyjskim ze wszystkich aktów prawnych. Obecnie, jak mówił Władimir Kara-Murza, te prace są kontynuowane. Trwają starania, by ustawę Magnickiego wprowadzić w kolejnych państwach. 

CZYTAJ TAKŻE: BORYS NIEMCOW W 2013 ROKU: NIE BÓJCIE SIĘ, PRZYJMIJCIE W EUROPIE USTAWĘ MAGNICKIEGO. ONA UDERZA W OSOBISTĄ WŁADZĘ PUTINA >>>

- Główne założenia tego prawa zasadzają się w tym, że urzędnicy, którzy są winni korupcji i naruszeń praw swoich obywateli, nie tylko w Rosji, ale też w innych autorytarnych państwach, nie mogą otrzymać wiz, zarządzać swoimi aktywami, korzystać z bankowego systemu tych państw, gdzie to prawo zostało przyjęte - mówił.

"Fizyczna eliminacja  ludzi stała się częścią politycznego procesu w Rosji"

Dr Andriej Makaryczew, autor książki o Borysie Niemcowie, przypominał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl w 2018 roku że Borys Niemcow został zabity niemal pod murami Kremla.

- To było pokazowe morderstwo, w centrum miasta, w centrum władzy – mówił.

Jednak, jak zauważył, sednem sprawy jest to, że w ramach obecnego systemu w Rosji takie morderstwo było możliwe i oczywiście nie było to pierwsze morderstwo polityczne w Rosji.

- Było ich wiele. Wspomnijmy choćby Annę Politkowską. Fizyczna eliminacja ludzi stała się częścią politycznego procesu w Rosji – mówił politolog.  

Politolog dr Andriej Makaryczew przypomniał również, że w Rosji władze nie pozwalają upamiętnić postaci Niemcowa, przerażają ich nawet znicze w miejscu morderstwa. 

- Jak to określić, że merostwo zabiera kwiaty, które ludzie przynieśli na miejsce zabójstwa Borysa Niemcowa. Ciągle te kwiaty zabierano, tak jakby nic się nie stało, by zapomniano. Ludzie ciągle przynosili kwiaty, a oni je zabierali – mówił.

***

PolskieRadio24.pl/opracowała Agnieszka Marcela Kamińska

Czytaj także

"Rosja to kleptokracja, otoczenie Putina ukrywa setki miliardów dolarów"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 23:59
Trzeba trwać przy NATO, bronić Ukrainy, wytropić setki miliardów dolarów Władimira Putina i jego otoczenia, ukryte na Zachodzie. Należy wprowadzić regulacje do sieci społecznościowych, by Kreml nie mógł wykorzystywać trolli i anonimowych kont w celu destabilizacji Zachodu – mówi portalowi PolskieRadio.pl Anders Aslund, ekonomista, który zajmował się m.in. transformacją w Rosji, na Ukrainie i w innych krajach regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Borys Niemcow mógł żyć wygodnie jak jego koledzy, wybrał wolność. Wciąż myślę o jego motywacji"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 23:45
Borys Niemcow mógł wieść bogate, wygodne życie jak wielu jego towarzyszy z lat 90. Są teraz szefami koncernów rosyjskich. Od lat zastanawiam się, dlaczego podjął inną decyzję – mówi portalowi PolskieRadio.pl Andriej Makaryczew, jeden z redaktorów książki o Niemcowie. Dodał, że niestety w Rosji fizyczna eliminacja opozycji stała się częścią polityki. I nawet kwiaty dla zmarłego polityka są odbierane przez Kreml jako wyzwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwa razy próbowano mnie otruć". Współpracownik Niemcowa: wkrótce inicjatywa związana z sankcjami wobec Kremla

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 17:00
- W ciągu tygodnia - dwóch można oczekiwać inicjatywy związanej z sankcjami wobec Kremla wedle ustawy Magnickiego - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Władimir Kara-Murza, prezes Fundacji Borysa Niemcowa. Działacz podkreślił, że przedstawiciele amerykańskiego Kongresu zwracali ostatnio uwagę na łamanie praw człowieka w Rosji i ostrzegali Kreml. Opowiedział też o próbach jego otrucia i procesie w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa.
rozwiń zwiń