W Senacie o koronawirusie. Wiceszef MZ: Polska bez potwierdzonego przypadku, 47 osób w szpitalach
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że obecnie w Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Jest natomiast hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem zakażenia.
2020-02-27, 11:38
Posłuchaj
- W Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem
- W szpitalach przebywa 47 osób z podejrzeniem zakażenia
- Na świecie zakażonych jest ponad 81 tys. osób, a zmarło ponad 2,7 tys.
- Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że sytuacja związana z koronawirusem "jest dynamiczna"
Wiceszef resortu przedstawił w czwartek w Senacie informację w sprawie sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Adam Bielan: rząd przygotowuje się do walki z koronawirusem od wielu tygodni
- Sytuacja dotycząca koronawirusa jest dynamiczna. Dotychczasowe badania, a wykonano ich ponad 350, nie potwierdziły jego obecności w Polsce – poinformował wiceminister. Podkreślał, że w związku z tym, że sytuacja jest poważna resort i podległe mu służby "pracują na sto procent".
"Sytuacja jest dynamiczna"
Kraska stwierdził, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę. Przypomniał, że najnowsze dane mówią, że na świecie zarażonych jest ponad 81 tys. osób, a zmarło ponad 2,7 tys. Podał, że w Unii Europejskiej zarażonych jest 381 osób.
- Na tę chwilę w Polsce nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania, które zostały wykonane w kraju - a było ich ponad 350 - wykazały wynik ujemny – wskazał.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Szef GiS: 80 proc. pacjentów z koronawirusem chorobę "przechodzi gładko"
Podkreślił, że resort codziennie otrzymuje informacje na temat liczby łóżek zakaźnych w Polsce. - Mamy tę pulę na dzisiaj gotową, łóżka są przygotowane. Jeżeli by wystąpiła taka sytuacja, że i tych łóżek byłoby potrzeba zdecydowanie więcej, następnym planem będzie przekształcanie oddziałów internistycznych w oddziały zakaźne. Na początek chcemy to robić w tych szpitalach, które oprócz oddziału zakaźnego mają też inne oddziały, bo wtedy jest dostęp do lekarzy zakaźników – mówił Kraska.
Wiceminister zaznaczył, że monitorowana jest także liczba stanowisk intensywnej terapii, bo – jak mówił – "zarażenie koronawirusem, ale także wirusem grypy powoduje ciężkie zapalenia płuc, które czasem muszą być leczone na tych oddziałach". Jak podał, w tej chwili w Polsce jest 3825 stanowisk intensywnej terapii.
"Posiadamy izolatory transportowe"
Kraska zapewnił, że wszystkie służby, takie jak ratownicy medyczni, mają także odpowiedni strój ochronny na wypadek przewiezienia chorego. - Posiadamy także tzw. izolatory transportowe, mamy ich w około 40 – powiedział.
REKLAMA
Wiceminister podkreślił, że w 80 proc. przypadków zarażonych koronawirusem choroba ma łagodny przebieg. "- liczba zgonów jest szacowana od 2 do 4 proc. To jest mniej więcej tak, jak w przypadku zarażenia grypą – dodał.
Odnosząc się do ewentualnego odwoływania imprez masowych, oświadczył, że "jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie na to wskazywała, decyzją wojewody na wniosek wojewódzkiego inspektora sanitarnego, taką imprezę można odwołać". - Na pewno nie będziemy się wahać, żeby takie ewentualne imprezy zostały odwołane – powiedział.
Wiceszef MZ podkreślił, że choć nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, to sytuacja może się zmieniać "z godziny na godzinę".
REKLAMA
- Uzupełniliśmy porządek obrad Senatu o informację Ministra Zdrowia dotyczącą sytuacji ws. koronawirusa, bo sytuacja dynamicznie się zmienia - powiedział w czwartek przed posiedzeniem izby marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Powiązany Artykuł
"Medyczne służby wojskowe są przygotowane, by nieść pomoc". Szef MON o działaniach ws. koronawirusa
Uzasadniając wniosek o informację MZ, senator Beata Małecka-Lebera (KO) mówiła, że ma ona na celu pozyskanie rzetelnej wiedzy na temat stanu przygotowania państwa na wypadek epidemii koronawirusa. - Sytuacja jest poważna, a tempo zmian bardzo szybkie - wskazała.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie odnotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony.
REKLAMA
bartos
REKLAMA