Prezes PKO BP: polska gospodarka poradzi sobie z koronawirusem
- Początek był trudny i wiem też, że wciąż panuje oczekiwanie, by było tak jak przed kryzysem. Nie będzie. Będzie trudniej, ale wiemy, co trzeba zrobić, żeby temu podołać. Damy radę przejść przez ten kryzys związany z pandemią - mówi w wywiadzie dla "Sieci" prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.
2020-05-04, 12:26
Jego zdaniem, w najbliższych kwartałach musimy przejść przez kolejne etapy funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki – od romantycznego zrywu funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki do stabilizacji funkcjonowania w obecności koronawirusa.
- W pierwszym etapie powoli kończymy romantyczny zryw w obronie funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Dziś wszyscy poszukujemy sposobu na przejście do nowego etapu – stabilizacji funkcjonowania w obecności koronawirusa - wyjaśnił.
Jak podkreślił, wirus został częściowo rozpoznany i wiemy, jaki ma wpływ na nasze społeczeństwo.
Stąd, dodawał, nasza stabilizacja w tym okresie polega na rozsądnym otwieraniu się gospodarki, przy pewnej trudnej kohabitacji z koronawirusem.
Na pytanie, jak to zrobić przypomniał, że jako kraj podjęliśmy trzy dobre decyzje. Pierwsza to tarcza antykryzysowa, druga to program płynnościowy Banku Gospodarstwa Krajowego, a trzecia to tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Zobacz wytyczne obowiązujące od poniedziałku
- Wszystkie te trzy elementy pozwolą polskiej gospodarce relatywnie lepiej obronić miejsca pracy Polaków i poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego w najbliższych kwartałach - mówił prezes PKO BP.
Przed nami jednak wzrost bezrobocia
Jagiełło dodał, że czeka nas poważny kryzys gospodarczy z dużo większym bezrobociem niż obecnie.
- Pierwsza recesja po 28 latach nieprzerwanego wzrostu gospodarczego. Wszystko to przełoży się w negatywny sposób na nasze życie. W większości będziemy zarabiali mniej niż w minionych latach. Mamy oczywiście sektory gospodarki obecnie odporne na wpływ koronawirusa, ale są one w zdecydowanej mniejszości - wyjaśnił.
Szef PKO BP pytany, kiedy miałby zacząć kolejny etap, powiedział, że pierwszy etap już się kończy i pomału wkraczamy w drugi – fazę stabilizacji.
- Po nim przyjdzie czas na etap trzeci, w którym koronawirus stanie się jedną z wielu chorób, z jakimi ludzkość boryka się od wielu lat, jak ospa czy gruźlica. Mamy na nie leki i szczepionki, wiemy jak się zachowywać. Kiedy będziemy mieli szczepionkę na koronawirusa i wiedzę, jak izolować ludzi, którzy zachorują na tę chorobę, to będziemy mogli powiedzieć, że żyjemy w nowym normalnym świecie. A wtedy trzeba będzie szukać możliwości do przejścia do czwartego etapu – okresu wzrostu gospodarczego i poczucia lepszej satysfakcji z życia. Koniec końców nie tylko wzrost PKB jest miernikiem sukcesu funkcjonowania społeczeństwa - mówił.
Etapy stabilizacji życia z koronawirusem
Poproszony o naszkicowanie horyzontu czasowego, powiedział, że etap stabilizacji życia z koronawirusem potrwa pewnie jeszcze parę kwartałów, w czasie których będziemy się uczyć, jak lepiej rozpoznawać osoby chore i skutecznie leczyć je już dziś, mimo braku leku czy szczepionki.
- Krótko mówiąc, będziemy lepiej reagowali na tę chorobę. Potrwa to jeszcze jakiś czas, być może do końca przyszłego roku, kiedy na rynku pojawią się leki lub szczepionka. Wtedy będziemy chcieli przejść do kolejnego etapu. Mam nadzieję, że to będzie już przyszły rok - ocenił Jagiełło.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, jk
REKLAMA