X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Potrafił utrzymać w Polakach nadzieję". Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:18
- Papież Jan Paweł II był niekoronowanym królem Polski. Był tak ważnym punktem odniesienia dla społeczeństwa, że jego przesłanie było bardzo uważnie słuchane - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. W poniedziałek 18 maja przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II.
Audio
  • Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II (Temar dnia/Gość PR24)
Andrzej Anusz
Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Jan Paweł II był jednocześnie głową państwa watykańskiego. - Nadawał polskiej walce o wolność wymiar międzynarodowy. Można powiedzieć, że był też szefem niezależnej polskiej polityki zagranicznej. Jego relacje z prezydentem USA, premier Wielkiej Brytanii i przywódcami państw zachodnich miały bezpośrednie przełożenie na sytuację geopolityczną. Przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości - tłumaczył dr Andrzej Anusz.

Zobacz także>>>Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Politolog zauważył, że Jan Paweł II nie zmieniał swojego przesłania. - Prawa człowieka i godność były stale obecne podczas jego pielgrzymek do Polski. Fundamentalne znaczenie ma, że papież potrafił utrzymać nadzieję w polskim społeczeństwie - powiedział dr Anusz. 


Jan Żaryn 1200.jpg
Jan Żaryn: św. Jan Paweł II rozpoczął kruszenie żelaznej kurtyny

Solidarność

Pierwsze trzy pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny miały miejsce w różnych momentach historycznych. - Pielgrzymka z 1979 roku pozwoliła Polakom policzyć się. Pierwszy raz od 1939 roku ludzie spontanicznie wyszli na ulice, zauważyli, że mają wspólne poglądy, przeciwne do komunistycznej rzeczywistości. Doszło do tego historyczne przesłanie "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". To bezpośrednio przyczyniło się do tego, że już rok później powstała Solidarność - podkreślił dr Andrzej Anusz.

Nadzieja 

Druga pielgrzymka Jana Pawła II miała miejsce w 1983 roku. - W międzyczasie był stan wojenny, komuniści zniszczyli rozbudzone nadzieje społeczne. To była bardzo trudna pielgrzymka, nazwałbym ją pielgrzymką pocieszenia i nadziei, która dała szansę na podtrzymanie ruchu Solidarności - wskazywał politolog.

Wolność

Zdaniem dr-a Anusza pielgrzymka z 1987 roku była przełomowa. - Wprost przyczyniła się do odzyskania przez Polskę dwa lata później niepodległości. Najważniejsze przesłanie tej pielgrzymki miało miejsce na gdańskiej Zaspie. Papież powiedział wtedy, że nie ma wolności bez solidarności. To było też jednoznaczne poparcie Jan Pawła II dla związku zawodowego "Solidarność". Struktury opozycyjne zaczęły się odradzać, już rok później wybuchły pierwsze strajki - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Aby głosić Ewangelię, odbył wiele podróży do różnych krajów świata. Papież odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. W czasie jego pontyfikatu doszło do wielu doniosłych przemian, w tym upadku systemu komunistycznego.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Andrzej Anusz 

Data: 17.05.2020

Emisja: 09.44

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak