"Potrafił utrzymać w Polakach nadzieję". Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II

2020-05-17, 12:18

"Potrafił utrzymać w Polakach nadzieję". Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II
Dr Andrzej Anusz. Foto: PR24/AK

- Papież Jan Paweł II był niekoronowanym królem Polski. Był tak ważnym punktem odniesienia dla społeczeństwa, że jego przesłanie było bardzo uważnie słuchane - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. W poniedziałek 18 maja przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II.

Posłuchaj

Dr Andrzej Anusz o Janie Pawle II (Temar dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Jan Paweł II był jednocześnie głową państwa watykańskiego. - Nadawał polskiej walce o wolność wymiar międzynarodowy. Można powiedzieć, że był też szefem niezależnej polskiej polityki zagranicznej. Jego relacje z prezydentem USA, premier Wielkiej Brytanii i przywódcami państw zachodnich miały bezpośrednie przełożenie na sytuację geopolityczną. Przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości - tłumaczył dr Andrzej Anusz.

Zobacz także>>>Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Politolog zauważył, że Jan Paweł II nie zmieniał swojego przesłania. - Prawa człowieka i godność były stale obecne podczas jego pielgrzymek do Polski. Fundamentalne znaczenie ma, że papież potrafił utrzymać nadzieję w polskim społeczeństwie - powiedział dr Anusz. 


Powiązany Artykuł

Jan Żaryn 1200.jpg
Jan Żaryn: św. Jan Paweł II rozpoczął kruszenie żelaznej kurtyny

Solidarność

Pierwsze trzy pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny miały miejsce w różnych momentach historycznych. - Pielgrzymka z 1979 roku pozwoliła Polakom policzyć się. Pierwszy raz od 1939 roku ludzie spontanicznie wyszli na ulice, zauważyli, że mają wspólne poglądy, przeciwne do komunistycznej rzeczywistości. Doszło do tego historyczne przesłanie "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". To bezpośrednio przyczyniło się do tego, że już rok później powstała Solidarność - podkreślił dr Andrzej Anusz.

Nadzieja 

Druga pielgrzymka Jana Pawła II miała miejsce w 1983 roku. - W międzyczasie był stan wojenny, komuniści zniszczyli rozbudzone nadzieje społeczne. To była bardzo trudna pielgrzymka, nazwałbym ją pielgrzymką pocieszenia i nadziei, która dała szansę na podtrzymanie ruchu Solidarności - wskazywał politolog.

Wolność

Zdaniem dr-a Anusza pielgrzymka z 1987 roku była przełomowa. - Wprost przyczyniła się do odzyskania przez Polskę dwa lata później niepodległości. Najważniejsze przesłanie tej pielgrzymki miało miejsce na gdańskiej Zaspie. Papież powiedział wtedy, że nie ma wolności bez solidarności. To było też jednoznaczne poparcie Jan Pawła II dla związku zawodowego "Solidarność". Struktury opozycyjne zaczęły się odradzać, już rok później wybuchły pierwsze strajki - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Aby głosić Ewangelię, odbył wiele podróży do różnych krajów świata. Papież odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. W czasie jego pontyfikatu doszło do wielu doniosłych przemian, w tym upadku systemu komunistycznego.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Andrzej Anusz 

Data: 17.05.2020

Emisja: 09.44

Polecane

Wróć do strony głównej