X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dramat ofiar pedofilii. Ks. prof. Kobyliński: o swojej traumie mówi jedna osoba na sto

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 22:38
- Pedofilię można nazwać globalną plagą moralną, jest ona wielką, współczesną i straszną pandemią, zjawiskiem dotyczącym wszystkich kultur, religii oraz narodów – powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Dużo ofiar jest ukrytych, żyją w cieniu i niezwykle rzadko mówią o swoim bólu - dodał.
Audio
  • Ks. prof. Andrzej Kobyliński o traumatycznych doświadczeniach i zmaganiu się z przeszłością ofiar pedofilii ("Terlikowski na froncie")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Filmy "Zabawa w chowanego" autorstwa braci Sekielskich, a także "Nic się nie stało" w reżyserii Sylwestra Latkowskiego w opinii Tomasza Terlikowskiego tworzą uzupełniającą się opowieść o ofiarach pedofilii. Niezależnie od tego, czy są to ofiary duchownych, celebrytów, prawników, polityków, reżyserów czy nauczycieli, to zawsze przeżywają tę samą tragedię. Ks. prof. Andrzej Kobyliński zgodził się, że tego typu produkcje są bardzo ważne, ponieważ kreują pole do dyskusji.

_PAP Sylwester Latkowski 1200.jpg
"To nie był jeden klub, ale cała sieć". Sylwester Latkowski o pedofilii wśród celebrytów

- Potrzebujemy pewnej refleksji, by zrozumieć ten dramat. Jednak ciągle jesteśmy na początku długiej drogi i wciąż widzimy jedynie wierzchołek góry lodowej. Pedofilię można nazwać globalną plagą moralną, jest wielką, współczesną pandemią, czymś, co dotyczy wszystkich kultur, religii i narodów. To straszne brutalne zjawisko niestety bardzo szybko się rozwija za sprawą internetu. Dlatego potrzebujemy budzenia świadomości i wrażliwości społecznej, by właściwie rozumieć skalę tego dramatu - zaznaczył duchowny.

Granica 40. roku życia

Wyjaśnił, że jest to również potrzebne do odpowiedniej ochrony dzieci i młodzieży oraz do karania sprawców "tych strasznych czynów". - Nie jest łatwo rozumieć ofiary pedofilii. Wymaga to pewnej wrażliwości moralnej, empatii, mądrości oraz wiedzy, by zrozumieć to, jak ofiary przeżywają swój ból, traumę i cierpienie. Czasami musi upłynąć wiele lat, żeby taka osoba zaczęła mówić o tym, czego doświadczyła. To najczęściej granica 40. roku życia - wskazał ks. prof. Kobyliński.   

Życie w cieniu osobistego dramatu

pedofil kasta 1200.jpg
Zgwałcił własną wnuczkę. Sąd zwolnił go po kilku latach więzienia

O swojej krzywdzie, jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, mówi średnio jedna ofiara na sto, co tylko unaocznia nam tę "wielką armię ludzi, będących dookoła nas, którzy w dzieciństwie lub młodości zostali skrzywdzeni seksualnie, ale nikomu o tym nie mówią".

- Spowodowane jest to poczuciem wstydu, przekonaniem, że nikt nie uwierzy w ich relacje. To również chęć wyparcia, by do tego nigdy nie wracać oraz pragnienie ułożenia sobie dorosłego życia mimo tego, co stało się wiele lat wcześniej. Istnieją liczne mechanizmy psychologiczne oraz psychiczne, które sprawiają, że niezwykle rzadko ofiary mówią o swoim cierpieniu. Do tego dochodzi również problem pewnej niewrażliwości otoczenia, obojętności, chłodu emocjonalnego. Dlatego wiele ofiar jest ukrytych, żyją w cieniu - wyjaśnił.   

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzący: Tomasz Terlikowski
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z UKSW
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Drastyczne sceny z udziałem najmłodszych". Afera pedofilska w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 12:39
Policja z Kolonii zatrzymała siedmiu podejrzanych o wykorzystywanie seksualne dzieci, głównie własnych. Śledczy zabezpieczyli ponad 10 tys. gigabajtów materiałów dowodowych. Jak podkreślają, zdjęcia i filmy przedstawiają bardzo drastyczne sceny z udziałem najmłodszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęto obsadzanie komisji ds. pedofilii. Znamy pierwsze nazwisko

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:24
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał dr. hab. Błażeja Kmieciaka na stanowisko członka Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Pozostałych mają powołać: Sejm, Senat, prezydent i premier.
rozwiń zwiń