"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

2020-05-24, 07:44

"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
Witold Pilecki w 1948 roku. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Jako człowiek także wywiadu posiadał olbrzymią wiedzę o działaczach komunistycznych, w tym o Józefie Cyrankiewiczu, jego podwójnej roli w Oświęcimiu i później. W dużym stopniu może to być wierzchołkiem góry lodowej, jak bardzo rotmistrz Pilecki był niebezpieczny dla komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Jan Wysocki.  

Posłuchaj

Prof. Wiesław Jan Wysocki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim (Historyczne wydarzenie tygodnia)
+
Dodaj do playlisty

25 maja 1948 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, organizatorze ruchu oporu w Auschwitz, żołnierzu Armii Krajowej i II Korpusu Polskiego we Włoszech. Naczelna Prokuratura Wojskowa w 1990 roku podjęła rewizję procesu grupy rotmistrza Pileckiego. Pierwotnie wniosek przewidywał rehabilitację, wywalczono jednak anulowanie wyroków. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1991 roku.

Powiązany Artykuł

Witold Pilecki 1200.jpg
"Szedł drogą Jezusa Chrystusa". Tadeusz Płużański o rotmistrzu Pileckim

Klątwa

Prof. Wiesław Wysocki jako jeden z pierwszych rozpoczął badania nad postacią rotmistrza Pileckiego. Tłumaczył w Polskim Radiu 24, że jeszcze w okresie III RP nad rotmistrzem Pileckim ciążyły komunistyczne klątwy. - Gdy pierwszy raz sięgnąłem do akt Urzędu Ochrony Państwa, to otrzymałem 12 opasłych tomów, w tym materiały operacyjne. Gdy wyszła moją książka ponownie wystąpiłem do UOP o możliwość przejrzenia tych materiałów. Dostałem osiem uporządkowanych tomów, bez materiałów operacyjnych, cześć z nich była przesłonięta bibułką. To był 1995 rok - powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki. 

Ulepiony ze szlachetności

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rotmistrz Pilecki był postacią kryształową. - Jeśli zbruka się ideał i pokaże, że ma on rysy, to wychodzi na to, że nie ma wzorca. Dlatego tak bardzo chciano skazać na zapomnienie modelowy przykład człowieka, który był ulepiony ze szlachetności, był wzorcem średniowiecznego rycerza działającego na podstawie wielkich zasad mistyka Tomasz z Kempis - wyjaśniał historyk. 

Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006). 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wiesław Jan Wysocki 
Data emisji: 24.05.2020
Godzina emisji: 7.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej