X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pomoc w wychodzeniu z obostrzeń. Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:29
Od początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję mobilnej aplikacji na smartfony ProteGO Safe, dzięki której użytkownik może m.in. otrzymać informację o kontakcie z osobą zakażoną wraz z instrukcją, jak postępować. Według resortu ma ona pomóc w radzeniu sobie z obostrzeniami związanymi z pandemią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/E.Va

W aplikacji ProteGO Safe użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić "Dziennik Zdrowia", który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, aplikacja może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami jej innych użytkowników.

bieganie aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Aplikacja powie nam czy mieliśmy kontakt z koronawirusem

W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację - informuje Ministerstwo Cyfryzacji w opisie aplikacji.

Interoperacyjność, czyli wymiana informacji

Według szefa resortu cyfryzacji Marka Zagórskiego dobiegają końca prace polegające na integracji aplikacji z rozwiązaniami firm Apple i Google, które mają zwiększyć ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników.

– W tym tygodniu powinniśmy mieć gotową docelową wersję aplikacji i będziemy chcieli ją udostępniać na szerszą skalę od początku czerwca. Aplikacja będzie w pełni bezpieczna i dobrowolna. Prywatność użytkowników aplikacji jest naszym priorytetem. ProteGO Safe zbudowaliśmy zgodnie z m.in. wytycznymi Komisji Europejskiej – zapewnia minister Zagórski i dodaje, że resort przygląda się aplikacjom tworzonym na podstawie rozwiązania firm Apple i Google w innych państwach, gdyż chce zapewnić ProteGO Safe interoperacyjność, czyli wymianę informacji.

– To bardzo ważne, bo zapewni ProteGO Safe przydatność w sytuacjach na przykład wyjazdów zagranicznych – podkreśla szef resortu.

Aplikacja powstaje przede wszystkim z myślą o okresie wychodzenia z obostrzeń związanych z epidemią. Ministerstwo podkreśla, że nie ma pewności, czy epidemia nie wróci jesienią i wówczas ta aplikacja będzie niezbędna jako narzędzie wspomagające proces postępowań epidemiologicznych prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Po pierwszej fali epidemii wiadomo, jak ważne jest szybkie wskazywanie, izolowanie i testowanie osób w grupie zagrożenia. Wówczas skuteczność w walce z koronawirusem jest większa.

Pełna kampania informacyjna i promocyjna

Według Marka Zagórskiego dotychczasową wersję aplikacji pobrano w sumie ponad 45 tys. razy.

- Obecną wersję traktujemy jako pilotaż i zamierzamy ruszyć z pełną kampanią informacyjną i promocyjną już dla nowej wersji – na początku czerwca. Jak pokazują badania skuteczna izolacji zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji typu exposure notification, czyli informującej o kontakcie z osobą zakażoną - a tego typu aplikacją jest ProteGO Safe – mogą o 44 proc. zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek - z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób. Dlatego będziemy zachęcać Polaków, by ją instalowali – tłumaczy minister cyfryzacji.

Aplikacje śledzące kontakty w celu ograniczania epidemii koronawirusa przygotowano w wielu krajach, na przykład w Singapurze ściągnęło ją ok. 25 proc. osób, w Norwegii 20 proc., ale największym sukcesem może pochwalić się Islandia, gdzie odsetek ten wynosi aż 40 proc.


kwarantanna aplikacja 1200.jpg
Nowa aplikacja dot. koronawirusa. Dowiesz się z niej m.in., czy jesteś w grupie ryzyka

Wytyczne co do tworzenia takich aplikacji wydała też Komisja Europejska, wskazując, że aplikacje powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy tylko przestaną być niezbędne, powinny być dezaktywowane. KE zarekomendowała wykorzystanie technologii zbliżeniowej Bluetooth, czyli standardu bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, dzięki któremu jedno urządzenie "widzi" inne będące w pobliżu.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Czytaj także

Wiceminister cyfryzacji: wsparcie rządu dla firm będzie liczone w miliardach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 10:00
- Myślę, że program pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki będzie wzorem na skalę europejską - powiedział wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. - Zapewniam, że państwo polskie stanie na wysokości zadania  - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebujemy szybkiego i niezawodnego internetu. Organizacje apelują do rządu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 11:00
Wobec pandemii koronawirusa rola internetu ogromnie wzrosła w życiu prywatnym ludzi i w biznesie. Dlatego przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i think tanków zaapelowali o podjęcie niezbędnych działań o charakterze regulacyjnym i infrastrukturalnym dla zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberprzestępcy wykorzystują nasze zainteresowanie pandemią

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 09:30
Aż 55 proc. Polaków odczuło osobiście, że w czasie pandemii koronawirusa pojawiło się więcej fałszywych wiadomości służących wyłudzeniu ich danych osobowych - wynika z analizy dla Krajowego Rejestru Długów (KRD).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecony trafi na eSkrzynkę. Poczta Polska cyfryzuje kolejną usługę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:10
List polecony można odebrać bez wychodzenia z domu i bez czekania na listonosza.  Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło właśnie nową usługę – eSkrzynkę. Dzięki niej list polecony trafi do odbiorcy w formie elektronicznej. Ministerstwo zapewnia o zachowaniu tajemnicy korespondencji.
rozwiń zwiń