Otwarcie zewnętrznych granic UE. Propozycja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zaproponuje stopniowe znoszenie ograniczeń w przekraczaniu granic zewnętrznych UE od 1 lipca - poinformował w środę w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Obecnie granice są zamknięte dla wszystkich, którzy nie mają ważnego powodu podróży.
2020-06-10, 14:30
Dyskusja w tej sprawie odbyła się na cotygodniowym posiedzeniu Komisji. Kolegium komisarzy poruszyło też temat środków podjętych przez państwa członkowskie na granicach wewnętrznych UE w kontekście kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
Powiązany Artykuł
Swobodny przepływ osób. W przyszłym tygodniu otwarcie granicy polsko-litewskiej
- Kolegium odnotowało, że kilka państw członkowskich jest w trakcie znoszenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych. Uważamy, że ten proces powinien być zakończony w bieżącym miesiącu - powiedział Borrell na konferencji prasowej.
Ocena restrykcji
Jak zaznaczył, znoszenie restrykcji dotyczących granic zewnętrznych nastąpi w fazie drugiej. W bieżącym tygodniu KE ma przyjąć swoją ocenę restrykcji dotyczących podróżowania oraz przedstawi podejście stopniowego i częściowego znoszenia tych restrykcji od 1 lipca - zapowiedział szef unijnej dyplomacji.
Z jego wypowiedzi wynika, że nie od razu granice mają być otwarte dla wszystkich krajów pozaunijnych.
REKLAMA
Funkcjonowanie strefy Schengen
Powiązany Artykuł
Unijna komisarz chce otwarcia granic w strefie Schengen. "Powinny być przejezdne od końca czerwca"
Bruksela chce, żeby otwieranie odbywało się w skoordynowany sposób w oparciu o określone kryteria.
Choć Komisja już wcześniej zapowiedziała, że chce, by pełne funkcjonowanie strefy Schengen było przywrócone nie później niż przed końcem czerwca, to decyzja w tej sprawie należy do poszczególnych państw członkowskich. Tak samo sprawa wygląda z granicami zewnętrznymi UE, choć w tym przypadku udało się skoordynować działania stolic unijnych.
Obecnie obowiązująca decyzja przewiduje, że do 15 czerwca granice zewnętrze UE są zamknięte dla podróży, które nie są niezbędne. Praktycznie wszystkie kraje Unijne chcą, by ograniczenie to zostało nieco przedłużone.
fc
REKLAMA
REKLAMA