"Naprawiamy bubel prawny rządów PO". Sejm zajmuje się projektem ustawy ws. pokrzywdzonych emerytów

- Zmiany dotyczące emerytur rocznika 1953 były długo wyczekiwane - mówiły parlamentarzystki PiS Joanna Borowiak, Urszula Rusecka i Teresa Wargocka o nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach zaproponowanej przez rząd. 

2020-06-19, 15:25

"Naprawiamy bubel prawny rządów PO". Sejm zajmuje się projektem ustawy ws. pokrzywdzonych emerytów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/@KancelariaSejmu
  • W Sejmie przeprowadzono drugie czytanie senackiego i rządowego projektu ustawy regulującego kwestię świadczeń dla emerytów mających dziś 67 lat
  • Urszula Rusecka z Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że problem niższych świadczeń dla rocznika 1953 wynika z ustawy, która w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat
  • Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej przyznała, że w 2012 roku doszło do błędu legislacyjnego. Zaznaczyła jednak, że ważniejsze jest, by się do niego przyznać i naprawić. Według poseł, powodem rozpatrywania obu projektów jest kampania wyborcza, ale mimo tego jej ugrupowanie poprze rozwiązania i zaproponuje poprawki
  • W marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis, na podstawie którego emerytury osób urodzonych w 1953 roku zostały pomniejszone o wypłacone dotychczas tak zwane emerytury wcześniejsze

    Powiązany Artykuł

    663 premier free.jpg
    Projekt ws. emerytur rocznika 1953. Premier: naprawia niechlujność legislacyjną z czasów PO

    We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczący emerytur osób z rocznika 1953. - Na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO. W przypadku osób z rocznika 1953 przy podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby - powiedział szef rządu.

    Czytaj także

    Wcześniej powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z rocznika 1953. 18 grudnia ub.r. został ponownie skierowany do Sejmu po tym, jak wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji parlamentu prace nad senacką inicjatywą zostały przerwane. W piątek Sejm zajmuje się rządowym i senackim projektem.

    Powiązany Artykuł

    andrzej duda east news 1200.jpg
    "Trzeba wypracować rozwiązanie w tym zakresie". Prezydent o emeryturach stażowych

    "Platforma stosuje mistyfikację"

    Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka podczas konferencji w Sejmie oceniła, że zaproponowane przez rząd zmiany poprawią "bubel prawny stworzony przez Platformę Obywatelską i PSL w ustawach o podwyższeniu wieku emerytalnego, która tak naprawdę spowodowała, że osoby z rocznika 1953 zostały bardzo tą ustawą skrzywdzone".

    REKLAMA

    Posłuchaj

    Urszula Rusecka z Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że problem niższych świadczeń dla rocznika 1953 wynika z ustawy, która w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat (IAR) 0:17
    +
    Dodaj do playlisty

    Joanna Borowiak z PiS powiedziała, że zmiany dotyczące emerytur rocznika 1953 były długo wyczekiwane. - Dzisiaj naprawiamy błędy Platformy. Naprawiamy to, co źle zrobiły Platforma z PSL-em. Dzisiaj realizujemy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale także, kierując się konstytucyjną równością wobec prawa, obejmujemy ustawą również mężczyzn - ustawa mówi też o osobach z rocznika 1953 - powiedziała. W jej ocenie, PO i PSL złamały umowę społeczną. - Nie tylko podwyższenie wieku emerytalnego, także likwidacja emerytur pomostowych, grabież pieniędzy z OFE - podkreślała.

    Powiązany Artykuł

    duda_1200.jpg
    "Chcemy, by Polacy poznali odpowiedzi". Sztab prezydenta stawia konkurentom pięć pytań

    Posłanka PiS Teresa Wargocka mówiła, że dzięki zmianom emerytura dla osób rocznika 1953 będzie o 202 zł wyższa. - Opozycja dzisiaj bardzo wyraźnie mówi: "nasz sukces, nasze starania, my żeśmy PiS dociskali". Proszę państwa, to nie jest prawda. Platforma stosuje tutaj szaloną mistyfikację i przypisuje sobie niewinność w zakresie traktowania emerytów - mówiła.

    Sporny rocznik emerytalny

    Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej przyznała, że w 2012 roku doszło do błędu legislacyjnego. Zaznaczyła jednak, że ważniejsze jest, by się do niego przyznać i naprawić. Według poseł powodem rozpatrywania obu projektów jest kampania wyborcza, ale mimo tego jej ugrupowanie poprze rozwiązania i zaproponuje poprawki.

    Posłuchaj

    Marzena Okła-Drewnowicz (PO): moje ugrupowanie poprze rozwiązania i zaproponuje poprawki (IAR) 0:14
    +
    Dodaj do playlisty

    Wcześniej powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z rocznika 1953. 18 grudnia ub.r. został ponownie skierowany do Sejmu po tym, jak wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji parlamentu prace nad senacką inicjatywą zostały przerwane.

    REKLAMA

    W marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie którego emerytury osób urodzonych w 1953 r. przyznawane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Problem zaniżonych świadczeń dotyczy przede wszystkim kobiet. Jesienią ub.r. senatorowie, w tym Marek Borowski, złożyli projekt ustawy mającej przystosować przepisy do orzeczenia TK, został on przyjęty przez Senat w grudniu 2019 r. i skierowany do Sejmu.


    mbl

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej