Prezes IPN i szef "Solidarności": argumenty władz Gdańska są nie do przyjęcia
"Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazaną (...) przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy »Tu rodziła się Solidarność«" - napisali we wspólnym oświadczeniu prezes IPN Jarosław Szarek i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Ich zdaniem, postanowienie gdańskiego Urzędu Miasta "nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia".
2020-07-17, 18:23
W opublikowanym oświadczeniu przypomniano, że wystawa "Tu rodziła się Solidarność" miała zostać otwarta 14 sierpnia br., "dokładnie czterdzieści lat po rozpoczęciu historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej". Prezes IPN i przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" zwrócili uwagę, że postanowienie gdańskiego Urzędu Miasta "nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia i nie odnosi się do treści planowanej ekspozycji oraz płynącego z niej przekazu".
Powiązany Artykuł
Nie będzie wystawy o Sierpniu'80 na pl. Solidarności. Gdańsk odmówił zgody IPN-owi
"Nie możemy przyjąć stwierdzeń, że Plac Solidarności powinien pozostać wolny od jakichkolwiek instalacji o charakterze edukacyjnym czy pamiątkowym" - wyjaśnili, dodając, iż "prezentowanie w miejscach ważnych i przełomowych wydarzeń ekspozycji przybliżających ich znaczenie jest praktyką powszechnie stosowaną na całym świecie".
"Próba ograniczenia obecności 'S'"
W oświadczeniu przypomniano, że "dzięki takim inicjatywom osoby odwiedzające te miejsca mogą zapoznać się z przebiegiem wydarzeń, które działy się w tej konkretnej przestrzeni". "Przez to historia, poznawana w autentycznym otoczeniu, staje się bliższa, a miejsce zyskuje na swej symbolice i rozpoznawalności" - dodano.
Sygnatariusze listu ocenili, że wystawy IPN "zawsze opierają się na rzetelnym warsztacie badawczym, a ich powstanie jest efektem przystępnej dla szerokiego grona odbiorców prezentacji naukowej pracy historyków". Zapewnili, że ekspozycje IPN "przygotowywane są też tak, aby w żaden sposób nie zakłócały kompozycji przestrzennej".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Władze Gdańska nie chcą wystawy o Sierpniu'80. Prezes IPN: skandaliczna decyzja
"Wydany przez władze Gdańska zakaz jest też próba ograniczenia obecności Solidarności w jednym z najważniejszych w jej historii miejsc. Działania odmawiające związkowi prawa do aktywności przed stoczniową Bramą nr 2 mogą budzić tylko złe skojarzenia" - czytamy w oświadczeniu.
Wezwanie władz Gdańska do IPN
Zwrócono uwagę na ostatni fragment informacji, przekazanej przez gdańskie Biuro Prezydenta ds. Kultury, "złożonej, zaledwie z trzech zdań". Jak wyjaśniono, jest to "wezwanie, aby IPN zrezygnował z projektowania w przyszłości jakichkolwiek wystaw na Placu Solidarności".
Czytaj także:
- IPN będzie mógł dalej ścigać zbrodnie komunistów. Jest decyzja prezydenta
- W tym roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"
"Pragniemy poinformować, że IPN już dawno planował wystąpić o zgodę na zaprezentowanie w tym miejscu pod koniec roku wystawy poświęconej krwawej masakrze na Wybrzeżu w grudniu 1970 r." - napisano. "Jesteśmy przekonani, że to właśnie w miejscu, gdzie stoi Pomnik Poległych Stoczniowców, należy przypomnieć i upamiętnić ofiary komunistycznej zbrodni sprzed czterdziestu lat" - podkreślono.
"Mamy nadzieję, że władze Gdańska - nazywanego miastem wolności - wycofają się z wydanego zakazu i umożliwią wspólne działania, które podkreślą historyczne i symboliczne znaczenie tego miejsca, jakim jest Plac Solidarności!" - zaapelowano w zakończeniu oświadczenia.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność"
"Zamknięta całość z konkretnym przekazem"
O tym, że władze Gdańska nie zgodziły się na wystawę "Tu rodziła się Solidarność" na Placu Solidarności Instytut poinformował w czwartek, zwracając uwagę, że decyzja ta uniemożliwia realizację jego statutowych działań. O zgodę na postawienie ekspozycji gdański oddział IPN zwrócił się do Biura Prezydenta ds. Kultury Miasta Gdańsk, które udzielając odmowy dodatkowo zwróciło się do IPN, by w przyszłości zrezygnował z kolejnych wystaw w tym miejscu.
IPN podał odpowiedź, jaką otrzymał z Biura Prezydenta ds. Kultury w tej sprawie. "Po przeanalizowaniu różnych czynników Biuro Prezydenta ds. Kultury opiniuje negatywnie zamiar ekspozycji wystawy planszowej w przestrzeni Placu Solidarności. Uważamy, że ta symboliczna przestrzeń stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami" - napisał cytowany przez IPN inspektor biura Marcin Stąporek.
Powiązany Artykuł
"Solidarność" Rolników Indywidualnych - wieś w walce o swoje prawa
"Prosimy też, by w przyszłości zrezygnowali Państwo z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu" - dodał pracownik biura prezydenta. IPN wyjaśnia, że ekspozycja "Tu rodziła się Solidarność" ma na celu ukazanie "ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r." i składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie Solidarności w całym kraju. Obecnie otwierana jest w wielu miejscowościach w Polsce; trasy wszystkich wystaw pod hasłem "Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność" zbiegną się 28 sierpnia w Warszawie.
40 lat od historycznego zrywu
"Wystawa ta opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu Solidarności, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970" - poinformował Instytut.
REKLAMA
W tym roku minie 40 lat od powstania Solidarności - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej, która mimo próby jej zdławienia w okresie stanu wojennego w grudniu 1981 r. prowadziła do przemian 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
mbl
REKLAMA