Polska może być ambasadorem cyfryzacji w UE. Grupa Wyszehradzka ma potencjał w tej dziedzinie

Jeśli mamy utrzymać jako Unia pozycję partnera dla światowych potęg, jak USA czy Chiny, musimy postawić na przebudowę gospodarki w duchu cyfrowym. Państwa, które potrafią to zrobić, zbiorą największą premię – uważa Michał Kanownik, prezes Związku ZIPSEE Cyfrowa Polska.

2020-07-23, 10:01

Polska może być ambasadorem cyfryzacji w UE. Grupa Wyszehradzka ma potencjał w tej dziedzinie
Rządowy program zakłada, że w 2030 r.: 80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe.Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Zdaniem Michała Kanownika w dziedzinie gospodarki cyfrowej Grupa Wyszehradzka V4 wciąż nie wykorzystuje potencjału, który w niej drzemie.
– Nadrabiamy kilkadziesiąt lat zaległości, jeśli chodzi o innowacyjność gospodarki, jednak z drugiej strony, jesteśmy tą częścią Europy, która może i po części stanie się unijnym sygnalistą w dziedzinie cyfryzacji – mówi szef ZCP.

Taką rolę – w jego opinii – do tej pory odgrywała Wielka Brytania, która była ambasadorem cyfryzacji w UE, a Polska i V4 mogą ją zastąpić.

– Z tym zamiarem powołaliśmy Digital V4, aby rządom Grupy Wyszehradzkiej pomagać i doradzać, w jaki sposób wykorzystywać potencjał gospodarki cyfrowej na forum unijnym –dodał ekspert.

Mamy potencjał, możliwości i pomysły

– Nasz rząd próbuje to wykorzystać, składając aplikację o umieszczenie w Polsce Europejskiego Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa, to jeden z elementów budowania tej pozycji w ramach Unii. To powinien być także jeden z elementów działania zarówno V4, obok części kulturalnej i biznesowej, jak Inicjatywy Trójmorza. Mamy jako Polska bardzo dużo doświadczenia we wspieraniu rynku startupowego, co możemy zaszczepić w innych krajach, bo mamy potencjał, możliwości i pomysły – komentuje Michał Kanownik.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_laptop plaża 1200.jpg
Masz ważne sprawy przed wyjazdem? Wiele z nich można załatwić online



Jeśli mamy utrzymać jako Unia pozycję partnera dla światowych potęg, takich jak USA, czy Chiny, musimy postawić na przebudowę gospodarki "w duchu cyfrowym", co – jak ocenił ekspert – widać dobitnie dziś, w realiach pandemii. Według niego kraje, które potrafią przestawić gospodarkę na cyfrowe tory w czasach kryzysu, zbierają największą premię, a jeśli potrafimy stworzyć regionalny hub, jak Digital V4, dodatkowo wzmacniamy swoją pozycję przetargową w oczach partnerów.

Jesteśmy najbardziej efektywni

– Jako Grupa Wyszehradzka już wystosowaliśmy apel do władz Unii, aby jeszcze zwiększyć budżet przeznaczony na digitalizację, naszym zdaniem ok. 10 proc. wspólnego budżetu daje nam szanse urealnić to marzenie, jakim jest budowanie UE jako cyfrowej potęgi – uważa prezes Związku Cyfrowa Polska, podkreślając, że bez zainwestowania tak dużych pieniędzy, projekt ten pozostanie w sferze pomysłów.

– Mam nadzieję że uda się zaszczepić w całej Grupie Wyszehradzkiej takie podejście, jakie zaprocentowało w Polsce, jeśli chodzi o budowę rynku startupowego. Niewątpliwie jesteśmy najbardziej efektywni w tej dziedzinie i warto tymi pomysłami się podzielić – podumowuje Michał Kanownik.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej