Bon turystyczny. Cendrowski: akcja jedyna w swoim rodzaju

- Polski bon turystyczny to taka akcja, która jest jedyna w swoim rodzaju, jeśli chodzi o polską turystykę. Po raz pierwszy tak ogromna liczba pieniędzy trafi do polskiej branży turystycznej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej. Do dziś do programu Polski Bon Turystyczny przystąpiło ponad 6 tys. podmiotów, w których będzie można zrealizować świadczenie. 

2020-08-01, 10:00

Bon turystyczny. Cendrowski: akcja jedyna w swoim rodzaju
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: altanaka/shutterstock.com

Od dziś można składać wnioski o przyznanie Polskiego Bonu Turystycznego. Jest to dopłata do wypoczynku dzieci do 18. roku życia. Świadczenie wynosi 500 złotych. Dla niepełnosprawnych dzieci jest to tysiąc złotych. 

Za pomocą bonu będzie można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski przez przedsiębiorstwa, które przystąpiły do projektu. Świadczenie można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Uprawnionych do bonu jest 6,5 miliona dzieci. Budżet programu to ponad 3,5 miliarda złotych. Lista podmiotów, które przystąpiły do projektu jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Rzecznik prasowy POT Grzegorz Cendrowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wyjaśnia, że przedsiębiorcy wciąż włączać się w akację Polski Bon Turystyczny i podpowiada, w jaki sposób to zrobić. 

Powiązany Artykuł

pap rafał trzaskowski 1200.jpg
Artur Wróblewski: nowa Solidarność to mrzonki. PO ma problem z autorefleksją

Czy podmioty zainteresowane realizacją bonu turystycznego, mogą jeszcze zgłaszać się do programu? 

Pierwsza lista przedsiębiorców już została opublikowana na stronie bonturystyczny.gov.pl. Rejestracja do programu jest ciągła. Przystąpienie do niego jest bardzo proste i można to zrobić nawet w marcu 2022 roku. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, aby przystępować do programu, dołączać swoje usługi i sprawiać, że ta oferta dla Polaków będzie jeszcze bogatsza.

REKLAMA

W jaki sposób przedsiębiorca może zgłosić się do programu?

Przystąpienie do programu jest bardzo proste. Można to zrobić bez wychodzenia z domu. Myślę, że jest to ważna informacja. Logujemy się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie większość, szczególnie dużych firm już ma tam swoje konta. Następnie wypełniamy oświadczenie i jeśli spełniamy kryteria zapisane w ustawie, to nasza firma jest automatycznie dodawana do listy firm, które będą mogły realizować bon turystyczny. 

Jakie to kryteria musi spełnić podmiot zainteresowany realizacją bonów turystycznych?

Aby zrealizować bon turystyczny trzeba być przedsiębiorcą lub organizacją pożytku publicznego oferującą usługi noclegowe lub realizującą imprezy turystyczne na terenie Polski. Imprezy turystyczne to dwie połączone usługi turystyczne trwające minimum 24 godziny lub nocleg plus druga inna usługa turystyczna.

Powiązany Artykuł

andrzej duda east news 1200.jpg
Byli prezydenci i premierzy zbojkotują zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Fogiel: to kwestia klasy

Jakie korzyści dla przedsiębiorców niesie bon turystyczny? 

Polski bon turystyczny to taka akcja, która jest jedyna w swoim rodzaju, jeśli chodzi o polską turystykę. Po raz pierwszy tak ogromna liczba pieniędzy trafi do polskiej branży turystycznej. W naszym kraju turystyka charakteryzuje się krótkim sezonem. Dlatego też zachęcamy do tego, żeby realizować bon w sezonie niskim, wtedy, kiedy mniej turystów jeździ po Polsce. Nie zapominajmy, że nasz kraj jest piękny przez cały rok. Zachęcamy do tego, że korzystać z bonu, np. późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy turystów jest mniej, a dzięki temu ceny są niższe. Jest to korzystne dla turystów, którzy mogą więcej zwiedzić za tą samą kwotę, a także dla branży turystycznej, ponieważ wtedy, kiedy ona potrzebuje turystów, to jest szansa, że oni przyjadą.  

Wiemy, że firmy z branży turystycznej poniosły pewne straty finansowe z powodu COVID-19. Czy bon turystyczny pomoże im wyjść na prostą?

Bon turystyczny jest dwutorowym wsparciem. Po pierwsze, trafia bezpośrednio do rodzin, które też jakby podczas pandemii były zamknięte i wiele dzieci będzie teraz miało szansę skorzystać z wakacji, zmienić miejsce pobytu i odpocząć. Z drugiej strony oczywiście skorzysta branża turystyczna, która bez wątpienia jest tym sektorem gospodarki, który ucierpiał na koronawirusie. Dlatego cieszymy się, że pośrednio przedsiębiorcy z tej gałęzi mocno zyskają na tym programie. 

REKLAMA

- rozmawiał Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej